Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.10.2018 16:44:54 - Hello

Oprava titulku - Jaký je váš pohled na misi českých vojáků v Afghánistánu?

Měla by pokračovat? Do kdy? Co je cílem mise? Kdy bude vhodná doba na její ukončení? Podle čeho se to konkrétně pozná? A můžeme vůbc rozhodnout o tom, že tam naše vojáky už nepošleme, když máme nějaké spojenecké závazky? Do třetice. Nemyslíte, že je na místě zvýšit bezpečností opatření i u nás? Nebo myslíte, že je minimální pravděpodobnost, že by teroristé zaútočili přímo v ČR? Podle mě na nás musí být naštvaní a když se mstí, tak zabíjejí ve velkém a budou Vánoce, kdy je na veřejných místech vysoká koncentrace lidí

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

25.10.2018 6:25:32 - Ing. Antonín Seďa
 těch dotazů je na román, takže se omlouvám za stručnost. Když si přečtete má vystoupení v poslanecké sněmovně od roku 2002, pak poznáte, že jsem se vždy dotazoval, co je konečným cílem misí v Afghánistánu a jak tento cíl budeme v čase hodnotit. Nyní se ukazuje, že tehdy  a ani dnes nikdo nemá odpověď. Současná mise je mentorovací a výcviková a má za cíl pomoci vystavět ANA a ANP (Afghánskou armádu a policii). Právě proto, že již dnes zodpovídá afghánská vláda za svoji bezpečnost. Problémem je, že na to nestačí a asi 80% území Afghánistánu kontroluje Taliban. Problém a to zejména do budoucna je financování těchto sil. Takže já osobně jsem pro zahájení diskuse v NATO o postupném odchodu z této těžce zkoušené země. Osobně bych viděl dva základní předpoklady, ke stažení zahraničních sil. Tím prvním je skutečná výstavba ANA a ANP v požadovaných počtech a s požadovanou výzbrojí. Tou druhou je financování ANA a ANP, včetně zabránění korupce, to jest, aby peníze na ozbrojené a bezpečnostní složky vůbec k nim doputovaly. Tento druhý úkol je daleko těžší než ten první. A že armády odcházejí je příklad například Kanady. která po volbách své vojáky stáhla. V tomto směru se žádné závazky plnit nemusejí, ale partneři z NATO musejí být předem informováni. To, co já považuji za problém, je navyšování nejen počtu našich vojáků v Afghánistánu, ale i navyšování rozličných misí. A to nejen z logistického, ale i bezpečnostního rizika. Jinak platí, že je třeba v rámci prevence posílit zpravodajské služby, protože na sto procent nelze teroristickým útokům zabránit. A to nejen v Afghánistánu, ale i u nás. Takže pokud se konají akce s větším počtem účastníků či mezinárodní akce, pak je bezpečnost posílena. A to právě z důvodu prevence. Nemyslím si, že je třeba nějaké další bezpečnostní opatření přijímat. ČR je šestou nejbezpečnější zemí na světě. Važme si toho.