Běžné či ostuda?
Armáda obdržela tři opravená obrněná vozidla Pandur, která před více než dvěma lety havarovala u Tábora. Čtvrtého obrněnce dostane do konce února. Sdělila to dnes mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Jak v této souvislosti hodnotíte schopnosti našich vojenských opravárenských závodů, kdy výsledkem jejich činnosti je opravy čtyř poškozených Pandurů z více než dva roky. Nabízí se zde i otázka, zda případný válečný konflikt s účastí AČR neplánovat po etapách. Prví etapa jeden den boje, druhá etapa odpočinek dva až tři roky pro opravu poškozené vojenské techniky.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
12.02.2019 6:11:59 - Ing. Antonín Seďa
Již řadu let jsem kritizoval nejen technický a početní stav naší armády, ale zároveň jsem nabádal nastavit systém vojenských státních podniků k zajištění jejich schopností opravovat a modernizovat vojenskou techniku. Předpokládám, že obrněná vozidla Pandur opravoval VOP v Šenově, který se měl podílet na výrobě těchto strojů. V tom případě musím souhlasit, že je ostudou, že oprava trvala roky a nikoliv týdnů. Ovšem je otázkou a to je také dlouhodobý problém vojenských akvizic u nás, zda VOP dostala opravárenskou dokumentaci a zda byla tehdy pověřena výrobcem k servisování a k opravám. Obecně by však mělo platit při nákupu techniky vyráběné mimo území ČR, že v rámci nákupu by měl být podíl českých firem, a to zejména subdodavatelsky, vývojově nebo alespoň v rámci servisu a oprav. Ba tohle se v minulosti moc nehledělo a zbytečně to prodražovalo tyto akvizice. VOP má zajišťovat údržbu a opravy pozemní techniky pro AČR. Zatímco LOM Praha má zajišťovat totéž v letecké technice. Také by mělo platit, že ty zbraně, výstroj, výzbroj a vojenskou techniku, kterou umíme v dostatečné kvalitě vyrobit u nás, máme upřednostňovat. Tady se stalo pravidlem, že za "české" výrobky se považují i ty, které česká obchodní firma prodává. Přitom výrobcem je zahraniční podnik. Rozumím, že v EU jsou proti diskriminační pravidla, nicméně v oblasti obrany a bezpečnosti existují výjimky z těchto unijních pravidel. Že je Česká republika dostatečně nevyužívá je pouze naše chyba.