Ať to stojí, co to stojí - To se zase někdo musí nakrmit?
Armáda ČR plánuje nákup 210 pásových bojových vozidel za 50 miliard korun. Jedno vozidlo tak přijde na 238 milionů korun. Indie uzavřela kontrakt na nákup jedněch z nejmodernějších ruských tanků T 90 MS. Za 464 tanků zaplatí 2 miliardy dolarů, tj. 45,4 miliardy korun (1 dolar =22,7 Kč). Za jeden z nejmodernějších tanků na světě tak zaplatí 97,85 milionu Kč. Za pásové bojové vozidlo tak česká armáda hodlá zaplatit 2,43 krát více než Indové za jeden z nejlepších tanků. To se nám to hospodaří, když to platíme z veřejných financí! Jste, coby odborník na armádu, schopen vysvětlit tento cenový rozdíl?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
10.04.2019 14:32:44 - Ing. Antonín Seďa
Po pravdě nejsem a také mám výhrady vůči ceně. pamatuji si totiž na akvizici v případě Pandurů a již tam panovaly pochybnosti o jejich ceně a zejména o zadání. Takže základní otázkou je, jak se dospělo k ceně 52 miliard korun. Zda to bylo na základě dotazů k výrobcům či na základě odhadu technické specifikace. Po pravdě řečeno, o ceně by vždy měla rozhodovat otevřená veřejná soutěž či oslovení několika výrobců, které dané zboží nabízí. Zároveň nelze srovnávat cenu T90 MS a jinou bojovou technikou, pokud nevíme, jaké vybavení technika má, zda je v ceně započítán veškerý servis, dodávky ND , školení či budoucí modernizace. Přesto všechno si myslím, že cena za nákup BVP je nadsazená.