Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

11.05.2019 22:03:03 - laco

Brambory a neviditelná ruka trhu

Jana Roháčková (z diskuze na internetu):
"Česko-bramborová velmoc??? Cože? Bývávalo!! Pelhřimovsko atd. Dneska?! Už půl roku marně hledám na krámě českou bramboru, zato mám z etiket načteno, odkud všade se do Česka dovážejí.. Polsko, Španělsko, Francie" . Český statistický úřad: rok 1990 - 109 664 ha brambor; rok 2018 - 22 889 ha brambor. Jak vy hodnotíte neviditelnou ruku trhu v oblasti pěstování brambor v České republice, na niž jste se svým působením v poslanecké sněmovně dlouhodobě podílel?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

12.05.2019 15:15:02 - Ing. Antonín Seďa
 Musím vás zklamat, ale nikdy jsem v zemědělském výboru nepracoval a také jsem neprosazoval neviditelnou ruku trhu. Naopak jsem podporoval a podporuji potravinovou soběstačnost naší země. Mimochodem, jsem sám pěstitel brambor pro svoji spotřebu. JInak otázka brambor je poněkud složitější a je to spíše dotaz na ty zemědělce, kteří namísto brambor dnes pěstují řepku či další průmyslové plodiny. Někde jsem četl, že jsme soběstační v bramborách toliko 52 % a ve vepřovém dokonce pouze 38%. Pokud tedy někdo zodpovídá za tento stav, tak to jsou zemědělci, bývalí ministři zemědělství a Agrární komora ČR. Zároveń chci upozornit na daleko závažnější problém, který se týká našeho zemědělství a to je postupné ničení přírody a hlavně živočichů. Intenzivní pěstování průmyslových plodin, používání pesticidů a umělých hnojiv, těžká zemědělská technika a nedostatek selského rozumu způsobují devastaci krajiny a ničení hmyzu a hlodajců. Nechci být velkým pesimistou, ale vláda by se měla touto situací zabývat a dotace by měly směřovat k ochraně krajiny a k návratu k chovu vepřů a dobytka. Rozhodně by se měla omezit výsadba řepky a průmyslových plodin, které ničí naši půdu.