Tak se vměšujete do vnitřních záležitostí anebo ne?
Ministr zahraničí Petříček: "My prioritně podporujeme, aby situaci v Bělorusku řešila Evropská unie kolektivně." Jedná se o vměšování se do vnitřních záležitostí Běloruska anebo ne. Pokud ano, proč se ČSSD prostřednictvím Petříčka vměšuje do vnitřních záležitostí jiného státu. Dále bych reagoval na vaši odpověď ohledně mezinárodní kontroly nad volbami. Který mezinárodní právní předpis, či usnesení Rady bezpečnosti OSN (závazné usnesení) nařizuje tzv. nezávislou mezinárodní kontrolu nad volbami v zemích Světa?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
13.08.2020 21:17:47 - Ing. Antonín Seďa
Za prvé, nikdo nikomu nic nenařizuje, ale vedení jednotlivých zemí, které jdou cestou k demokracii a svobodné společnosti,sami zvou zahraniční pozorovatele, aby dohlíželi na průběh voleb. Takže k tomu nemusí být žádná rezoluce RB OSN či jiné mezinárodní instituce. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě povětšinou zastřešuje tyto nezávislé mezinárodní kontroly. Za druhé, pokud v některé zemi jsou důkazy o tom, že volby neproběhly demokraticky a dokonce nebyly pozváni zahraniční pozorovatelé, pak je logické, že se k této politické situaci musí vyjádřit i země jiné. Je to součástí zahraniční politiky, kde jsou její součástí i lidská práva a svobody. Takže z tohoto pohledu o nějakém vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska nemůže jít. Pokud by se ovšem ukázalo pravdivé tvrzení prezidenta Lukašenka o aktivitách naší země v rámci voleb, pak by se samozřejmě o vměšování jednalo. Proto také ministr zahraničí Petříček pozval velvyslance Běloruska k vysvětlení a požádal jej o důkazy. Pokud tyto důkazy běloruská strana nepředloží, pak se bude muset omluvit. Takové jsou principy mezinárodní politiky a diplomacie.