Alternativy hospdářské politiky
Nesouhlasíte s následujícím výrokem prezidenta: „Současná hospodářská stagnace, provázená v principu správnou a chvályhodnou snahou vlády stabilizovat veřejné finance a brzdit nárůst státního dluhu, vede k tomu, že se životní úroveň některých našich spoluobčanů snižuje. Nezpůsobili to však ti, kteří jim nyní něco berou, ale ti, kteří jim předtím nezodpovědně dávali.“ Nemyslíte ale, že má přinejmenším pravdu v tom, že za vlády ČSSD, kdy byl min. financí pan Sobotka, se dařilo hospodařit mnohem lépe? Byla doba konjunktury a vy jste přesto nebyly schopni vytvořit žádné rezervy a jen jste zbytečně rozhazovali populistickými kroky, které ale byly jen dočasné
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Takže s tímhle tvrzením prezidenta Klause lze souhlasit opravdu těžko. Přehnané snižování daňové kvóty, iluze o rovné dani a pak ex post to dohánět zvyšováním nepřímých daní, to určitě není chválihodná snaha. To je koncepční nesmysl. A začalo to samozřejmě už před Nečasem. Stabilizace veřejných systémů (penze, zdravotnictzví) dtto. Když snížím platby - omezím solidaritu - pak musím zvyšovat privátní krytí. Logicky.
Současná představa že se nyní proškrtáme k ekonomickému blahobytu je další nonsens. Do řecka nás paradoxně žene spíš pravice. To, že na ČR nepůsobí jen vnější vlivy, ale že rozvoj podtrhla nepřiměřená a také tupá rozpočtová dieta je nátzorem i nezávislých ekonomů, nejenom levicové opozice. Co je snad reálné na vaší poznámce je otázka navýšení výdajů těsně před krizí a nedosatečné využití konjuktury k restrukturalizaci ekonomiky sěmrem k větší konkurenceschopnosti..