O výsledku voleb rozhoduje kdo? Voliči, emigranti či Ústavní soud.
Po schválení korespondenční volby, kdy dostali možnost politiky do parlamentu volit ti, kteří odešli za lepším životem do zahraničí a dlouhodobě v ČR nežijí, přišel s další "bombou" v oblasti voleb předseda Ústavního soudu Josef Baxa, který připustil možnost zásahu Ústavního soudu do voleb. J. Baxa sice konstatoval, že se volby nemají rozhodovat v soudních síních, zároveň však připustil, že pokud by situace přesáhla určité hranice, bylo by možno ze strany ÚS zasáhnout. Tyto určité hranice však J. Baxa nedefinoval. Jaké jsou, dle Vašeho názoru, tyto hranice, ve kterém zákoně jsou pak případně definovány a pokud snad nejsou zákonem definovány, záleží pak stanovení těchto hranic na libovůli soudců Ústavního soudu? Nemáte obavu, že můžeme ve volbách do parlamentu dopadnout tak, jako nedávno Rumunsko v prvním kole prezidentských voleb?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
02.02.2025 19:09:21 - Ing. Antonín Seďa
Dlouhodobě zastávám názor, že dokud budou justice a orgány činné v restním řízení nezávislé na politické moci, pak nemám obavu o osud České republiky. Proto se mi vůbec nelíbí zasahování Ústavního soudu ČR do politického soupeření jako třetí komora parlamentu. Podle platné Ústavy ČR má naše republika oddělenou moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. Pokud si nějaká složka moci uzurpuje více pravomocí, pak je to v rozporu s platný ústavním pořádkem. Uvedu několik příkladů, kdy se ústavní soud míchal do politiky. Tím prvním bylo zrušení předčasných voleb po pádu Nečasovy vlády. Tím druhým bylo prosazení změny snížení potřebných procent pro koalice ve volebním zákoně. A dnes dokonce "vyhrožuje" předseda tohoto soudu, že může zasáhnout v případě sněmovních voleb. Prostě sitruace, která nastla v Rumunsku klidně může nastat, pokud k tomu nalezne Ústavní soud ČR dostatečné argumenty. Co se týče například korespondenční volby, tam mohou být případy porušení volebního zákona, což se může stát i příčinou zrušení platnosti voleb eventuelně k přehodnocení jejich výsledků. Pro demokracii je nebezpečné, když jedno politické uskupení či koalice ovládá parlament, média , prezidenta či dokonce členy ústavníhp soudu. Že je to možné a že se to stalo skutečností dokládá současná situace po prezidentských volbách v USA. Ptám se, opravdu se nikdo neobává o podobný scénář u nás, vždyť vliv PR agentur, médií, zpravodajských služeb či dalších instutucí na výsledek voleb je patrný při každých volbách. Přes tyto obavy stále věřím, že žijeme v demokratické společnosti a že zákony stále platí prom všechny občany České republiky.