Zachování průběžného systému financování důchodů
Pane poslanče, jak byste se zachoval při řízení stávající krize, co se týká zdravotnictví a zvyšování DPH, pokud byste byl premiér. Vaše zkušenosti jsou z mého pohledu ohromné, ač ČSSD nevolím. Jen by mne zajímal Váš pohled na věc, Váš názor. Děkuji
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
09.03.2011 12:44:23 - Ing. Jiří Paroubek
Zvýšení DPH bych prostě nedělal. Vysoké navýšení DPH významné části zboží a služeb povede nutně k "rozhození" celé řady národohospodářských vazeb, které jsou zatím více nebo méně stabilizované, s velkými dopady do života lidí i do hospodářského života země. Dával bych přednost zachování průběžného systému financování důchodů a posílení třetího pilíře, tedy dobrovolného při(pojištění). Kdo bude chtít mít vyšší důchod, nežli ten státem zaručený, nechť si na to spoří. Já si spořím již osmnáct let. Umím si také představit vyšší finanční incentivy ze strany státu na podporu dobrovolného pojištění. Bylo by to bez finanční zátěže důchodců, mladých rodin s dětmi, zdravotně postižených a dalších příjmově slabších vrstev. A bez doprovodných sociálních kompenzací. Uplatněním pilíře dobrovolného pojištění by tedy peníze do systému přibyly, ale od dobře příjmově disponovaných klientů.
Jiří Paroubek