ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

22.03.2011 13:42:07 - vlastička

Problematika chráněných pracovních dílen

Paní poslankyně, přečetla jsem si, že se zabýváte problematikou zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Zajímal by mne Váš názor na financování chráněných dílen a podobných institucí, které často přežívají ze dne na den. Děkuji Vlasta

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

23.03.2011 12:56:55 - Lenka Kohoutová
Vážená paní Vlasto, 

máte v celku pravdu, chráněné pracovní dílny často přežívají ze dne na den. Zásadní problém vidím v tom, že zmíněné subjekty jsou často nesprávně definované a namísto chráněné pracovní dílny, jsou často sociálně terapeutickou dílnou nebo její ne zcela šťastnou kombinací.

Chráněné pracovní dílny jsou ale místem, kde má člověk se zdravotním postižením za přizpůsobených podmínek skutečně pracovat, zároveň je zde možnost získat pracovní zkušenosti, aby třeba po určité době mohl pracovat na běžném pracovním trhu. Vždy však bude zapotřebí podporovat chráněné pracovní dílny nebo chráněná pracovní místa, protože vždy bude určité procento osob se zdravotním postižením, které bude potřebovat určitou ochranu, kterou právě nabízí chráněný pracvní trh, který je definován zákonem o zaměstnanosti.

Ze všeho co jsem výše popsala je zřejmé, že správnou cestou chráněného pracovního trhu je a bude sociální podnikání. Zaměstnávání osob se zdravotním postižením není sociální službou, není to „hraní“ si na práci, jde o skutečné podnikání, které musí jednoznačně generovat zisk, který může být následně a v rámci sociálního podnikání dokonce musí být rozdělen zpět do společnosti. Každá taková firma musí mít jasný a dobrý podnikatelský záměr, musí vytvářet tolik výrobků nebo generovat tolik služeb, aby se uživila.

Rozhodně nelze požadovat od státu, aby hradil komukoliv jeho podnikání, avšak lze dlouhodobě ze strany státu podporovat dobré podnikatelské záměry, které dlouhodobě vytváří vhodné pracovní uplatnění pro osoby se zdravotním postižením.

Dlouhodobě se snažím komunikovat však o tom, že další „podporou“ ze strany státu by mohlo být například zadávání zakázek ze strany státní správy ( například obec zadá zakázku firmě, která je v její oblasti ).

V úctě

Lenka Kohoutová