Sociální past
Dobrý den, nedá mi, abych nereagovala na Váš článek o důchodové reformě, v zásadě s ní nesouhlasím,protože to přispěje správcům fondů. Nicméně hovoříte o snížení daní OSVČ proti zaměstancům, já jako OSVČ hradím úplně všechno a nikdo mi nic nedá (mám srovnání se zaměstaneckým poměrem), proč Vás zaráží zrovna tohle?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
09.05.2011 14:56:33 - Ing. Antonín Seďa
Má poznámka kolem daní a odvodů u OSVČ se týká nedávno publikovaného návrhu ministra financí, kdy hodlá snížit odvody na sociální pojištění živnostníkům ze současných 16 % na 6,5%. Již dnes platí OSVČ do zdravotního a sociálního systému třikrát méně odvodů než zaměstnanci. Jedná se o povinné odvody. To má tři problémy. Jeden se týká nižší solidarity živnostníků v rámci sociálních systémů, kdy pouze dvě země v EU mají ještě nižší odvody na sociální a zdravotní pojištění u OSVČ ( na druhou stranu mají však výrazně vyšší zdanění jejich příjmu). Druhým problémem je skutečnost, že v případě nemoci či odchodu do důchodu mají OSVČ, kteří si platí pouze zákonem vymezené odvody finanční problémy, jelikož se dostávají do sociální pasti. Jejich nemocenská i starobní důchod je vypočítáván z jejich minimálních odvodů. Třetím problémem je upřednostňování OSVČ podniky při zadávání práce před zaměstnanci, což je konkurenční výhoda, dříve označována jako švarc systém.Z těchto důvodů jsem proti dalšímu snižování odvodů, tak jak navrhuje současná vláda.