Vážená paní ministryně, lze s jistou mírou erudice vysvětlit, proč vámi řízené ministerstvo má v názvu termín "spravedlnost", když známá bohyně je slepá a soudí jen podle práva. Jeho podoba je historicky i v současnosti vyjadřována zcela pregnatně křivotou paragrafů. Řekne-li i předseda ÚS, že justice nehledá spravedlnost, ale jen právo, čemu tedy vaše ministerstvo slouží, sloužilo a bude sloužit?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
05.03.2014 12:17:28 - Prof. JUDr. Helena Válková, CSc.
Dobrý den, máte svým způsobem pravdu, že tento název je trochu nestandardní a možná i zavádějící. V anglickém jazyce se běžně používá výraz „Ministry of justice“, v německém „Ministerium für Justiz“, což v doslovném překladu znamená „ministerstvo pro justici“. V naší historii se vznik prvního ministerstva spravedlnosti datuje k roku 1848, kdy ve Vídni vzniklo ministerstvo spravedlnosti pro tehdejší Rakouské císařství, ovšem v jazyce německém opět s výrazem „Ministerium für Justiz“.
Ačkoli se stále domnívám, že jedním z cílů soudů (těch českých nevyjímaje) je nalézání spravedlnosti, chápu, že samotná „spravedlnost“ je ideální cíl, k němuž se soudy někdy více, jindy méně, mohou svým rozhodováním přiblížit, nikdy však tohoto cíle ale nemohou plně dosáhnout. Pro kvalifikovanou odpověď z jazykovědného hlediska Vám však doporučuji obrátit se s dotazem na Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR.