důchodový systém
Chcete zrušit druhý pilíř důchodového systému. Nějak jsem ale nezaznamenal, že máte připraveno jiné řešení. Mýlím se nebo skutečně nevíte jak penzijní systém stabilizovat? A pokud se mýlím, můžete mě vyvést z omylu?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Nejprve bych rád zdůraznil, že experiment se zavedením tzv. II. kapitalizačního pilíře důchodového pojištění, byl jeden z mnoha zbrklých počinů minulé pravicové vlády Miroslava Kalouska, Petra Nečase a Karla Schwarzenberga, který nepřinesl naprosto žádné zlepšení situace ve výhledu udržitelnosti důchodového systému ČR. Naopak se stal pouze jedním z dalších tunelů veřejných financí. Jeho nevýhodnost pro občany prokazuje i velmi nízký zájem o něj. Náš záměr zrušit tento nepovedený experiment opíráme nejen o prokazatelná data z prostředí ČR, ale také z mezinárodních zkušeností evropských států, kdy nejen sousední Slovensko, ale také Polsko, či státy Pobaltí postupně přehodnocovali svůj postoj k zavedené povinnosti spoření v soukromých kapitálových fondech a naopak umožnili opětovně návrat občanů do státního systému, omezili podíl spoření v soukromých fondech, či v Maďarsku dokonce naspořená aktiva opět znárodnili.
V ČR v žádném případě nechceme postupovat radikální cestou, cílem z pohledu ČSSD by měl být utlumení II. pilíře a do budoucna snaha o postupnou transformaci na tzv. NDC systém. Takový systém by měl být založen na kombinaci průběžného financování a zároveň reflexe zásluhovosti i být spravedlivější k lidem s průměrnými příjmy. Toto není žádná novinka, vycházíme z dlouhodobého programu ČSSD a tento záměr a způsob řešení udržitelného důchodového systému prezentujeme trvale: „Požadujeme, aby byla co nejdříve zřízena samostatná a samosprávná Sociální pojišťovna a Státní fond důchodových rezerv oddělený od státního rozpočtu… je nutné dosáhnout toho, aby prostředky vybrané na sociální pojištění musely být využity pouze na sociální zabezpečení. Jejich případné přebytky musí být převedeny do rezerv na další období. Jde nám o jasné stanovení odpovědnosti státu a správců jednotlivých důchodových systémů za jejich kvalitní fungování, o hospodárné nakládání s prostředky důchodového pojištění, informovanost občanů, nízké provozní náklady a efektivní kontrolu. Při koncipování důchodové reformy vycházíme z toho, že provedené parametrické změny v důchodovém zabezpečení umožňují, aby v nejbližších zhruba deseti letech byl tento systém v rovnováze.“ Zároveň chceme motivovat občany a jejich zaměstnavatele ke zvyšování částek spořených ve třetím pilíři.Hezký den Zdeněk Škromach