Ve svém úsilí nepolevím
Pane poslanče, zákon o střídavé péči schválen nebyl, budetwe přesto pokračovat ve svém úsilí o zrovnoprávnění otců?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den,
děkuji za Váš zájem. Jak zmiňujete ve Vašem dotazu, cesta novely zákona č. 94/1963 Sb., o rodině legislativním procesem dne 6. září 2011 skončila. Poté, co návrh zamítl Senát, byl vrácen Poslanecké sněmovně, kde však při hlasování získal 88 hlasů z potřebných 101 hlasů. Tento neúspěch mě ale rozhodně neodradí a více než rok usilovné práce nehodlám zahodit.
Co se týká druhé části novely zákona – popěrných lhůt otcovství – 9. září 2011 jsem podal nový návrh. Dle nálezu Ústavního soudu z loňského roku se současná právní úprava k 31. 12. 2011 zrušuje, tudíž by mohla nastat situace, že popření otcovství vůbec nebude legislativně upraveno.
V případě první části novely zákona, řešící střídavou a společnou výchovu, jsem projednal s kolegy v Ústavně právním výboru možnost podpory prosazení úpravy střídavé péče v novém občanském zákoníku. Bohužel ani u kolegů, ale ani u předkladatele a autorů jsem se svým návrhem neuspěl. Naopak, podařilo se mi vyjednat podporu pro komplexnější úpravu porozvodových situací a v současné době jsme již na tomto materiálu začali pracovat. V každém případě bychom ale chtěli využít i získaných zkušeností v justici v mezidobí od podání do zamítnutí mého prvního předkladu. Jsem také přesvědčen, ačkoliv byla novela zákona o rodině zamítnuta, že veřejné diskuze, mediální výstupy, názory odborníků apod., které celou její cestu provázely, ovlivnily pohled naší společnosti na toto téma a to v pozitivním slova smyslu.
Mé přesvědčení, že jde o dobrou věc, zamítnutí návrhu nezmění a to je důvod, proč budu dál usilovat o jeho prosazení.