zločiny komunismu
Mám doma schován článek s titulkem ,, Co a koho odvezl speciál na Kubu", kde se v úvodu píše: ,,Archiv skrývající tajnosti a zločiny komunistické strany a StB jsou pro veřejnost ukryty v mlhách. Komise 17.listopadu vydala pouze dílčí svědectví, a jak se zdá, zkryla pravou podstatu problému. Jeden z mnoho případů, které se udály hned po listopadu 1980 je příkaldem nedůslednosti vedení, nebo dohod tehdejšího OF a KSČ. Ptám se vás jako bývalého ředitele ÚSTR, ale i člověk, který se zločiny komunismu a celou tehdejší dobou zabývá: Jaký je na to váš názor? Jsou podle vás informace, které zůstanou navždy v utajení? A jestliže je pravda, co se píše, co podle vás vedlo OF se s komunisty dohodnout? Napadá mě jedno-příslib komunistů podpořit na prezidenta Havla...
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
22.01.2015 23:14:26 - Mgr. Daniel Herman
Vážený pane Šampsi, je všeobecně známo, že počátkem prosince 1989 proběhla masová skartace, spíše však ničení živých písemností různých orgánů Komunistické strany Československa, ale také Státní bezpečnosti či dalších bezpečnostních složek státu. Vzhledem k tomu, že dle výpovědí aktérů z řad tajné policie se měla část těchto písemností pálit na půdě sovětských okupačních posádek, není vyloučeno, že některé z nich zničeny nebyly, ale například naloženy do sovětských letadel a odvezeny. To je ale spekulace. Důkazy nemáme. Varianta odvozu písemností na Kubu však příliš pravděpodobná není. Proč? - Ani sovětské okupační orgány de facto neměly ani důvod odvážet nějaké písemnosti z roku 1989, protože je po celou dobu měly on-line k dispozici prostřednictvím rozsáhlého systému tzv. poradců, kteří působili zejména v resortech ministerstev vnitra a obrany. Navíc je zcela zjevné, že Ruská federace, jako nástupce Sovětského svazu, neotevřela své bezpečnostní archivy, zejména pak události týkající se období před pádem SSSR. Takže si budeme muset ještě počkat. Stejně tak si ale budeme muset počkat na studie vzešlé z pramenů v českých archivech, ani ty nejsou zdaleka vyčerpány. Parlamentní komise bývalého Federálních shromáždění, kterou v podstatě v úplnosti vydal před rokem dr. Pavel Žáček, je pouhým vrcholem ledovce.