PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.

Miroslav Ransdorf zemřel 22. ledna 2016 v Praze
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.02.2015 7:36:00 - Vernarec

Kriminálníci = USA prezidenti

Trochu mne zarazil názor p. M.Kuklíka na prezidenta Putina. Mohl byste něco napsat naopak o tom jak američtí prezidenti podporovali fašisty, např. slavná rodina bratříčků Kenediových, samozřejmě Bushovic rodinky také. Tato druhá rodina v lumpárnách přece vynikala. A zajímá mne také poněkud analfabetický R. Regan a jeho podpora diktátorským režimům.
Děkuji

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

09.02.2015 1:34:15 - PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.

Kennedyovi a Bushovi takové vztahy skutečně měli. Reagan měl ruce od krve, nasadil například do Nicaraguy svého poskoka Negroponteho (mluvil jsem s ním, měl plnou hubu demokracie a lidských práv), aby organizoval contras, ozbrojené bandy, které z Hondurasu přepadaly zemi sandinistů (sandinisté se provinili tím, že znárodnili majetek Somozova klanu- majetek jediné rodiny- který představoval 51% !!! národního majetku).

Americkými dějinami jsem se zabýval i ve své knize Hledali spravedlivější svět I., v níž jsem věnoval celý jeden díl vzniku americké demokracie. Amerika je rozporná země. Má obrovský demokratický potenciál, ale v současnosti mizí prostor pro americký sen, tedy pro možnost vzestupu vlastní iniciativou. V roce 1978 mělo 1% nejbohatších Američanů 8,9% národního majetku, ale v roce 2008, v roce nástupu dnešní a stále ještě nepřekonané krize, už měli podíl skoro trojnásobný, 23,5%. Nerovnost se stala jedním z hlavních spouštěčů krize. Barack Obama slíbil, že to změní. Ale ze své knihy Změna, které můžete věřit (The Change You Can Believe In) splnil málo. Většina amerických prezidentů své sliby neplnila: Johnson obětoval svůj projekt velké společnosti válce ve Vietnamu, Reagan vyměnil podporu drobných podnikatelů a slib snížení veřejných výdajů za závody ve zbrojení atd. Za dvacet let (1965-1985) dali američtí prezidenti do zbrojení oficiálně stokrát více než do programů sociálního bydlení nebo infrastruktury. Co jsme mohli čekat od Obamy, když otěže jeho ekonomické politiky mají lidé jako Gaithner nebo Summers. Ten Summers, který znemožnil regulaci finančních derivátů. Jenže to už je jiné téma. Ale za dotaz děkuji.