Dobrý den.
Pane Veleba to se nenajde v ČR člověk,který by bránil ornou půdu pro další generace.Možná,že ještě několik let se potraviny k nám dovezou,ale co potom?Na betoně nic nevyroste.Tak by nehospodařil ani pan Baťa,který stavěl budovy na několik etáží.Využíval pozemky,šetřil prostorem.Kdo to zastaví,tu nehospodárnost s půdou?Potom se divíme potopám a svádíme to na klimatické změny.Přitom víme,že na rovinách je půda schopná vodu vsáknout a že s kopce steče dole.Chce to pane Veleba zabojovat o ochranu půdy.Pomůžete?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
K největší devastaci, tedy záborům došlo na přelomu století, kdy každý den ubylo v průměru 15 hektarů půdy! My zemědělci, mluvím za Agrární komoru, kterou jsem v létech 2005 až 2014, jsme proti tomu samozřejmě bojovali a až tuším v roce 2011 jsme konečně prosadili novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která přinesla výrazné zvýšení finančních odvodů za zabranou půdu. Víte, kdo léta zpřísnění bránil? Neuhodl byste to - byl to tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík! Proč? Protože ho ovládali developeři, kteří mají na svědomí obrovské zábory.
Takže nyní je podle mne ochrana ZPF na dostatečné úrovni. Trošku se povolilo v přísnosti v záborech pro energetické a dopravní stavby a pro obce, ale to nevidím nijak dramaticky. Zábory na sklady, nákupní střediska a podobně zmíněnou novelou v podstatě skončily, žel to přišlo příliš pozdě. Jinak mne můj otec učil (pocházím z patnáctihektarového hospodářství, že k národu patří jazyk, kultura a půda. Tím jsem se řídil a nikdy jsem na obdělané pole nevjel ani metr autem či na motorce. A vemte si dnes motorkáře, čtyřkolky apod., jak se chovají. Není to tedy jenom v záborech, ale v celkovém posunu myšlení lidí ve smyslu, kdo má peníze, ten může všechno.