Jste pro povinné odvody?
A podporujete, aby se týkaly i žen? Co by to nejen pro ně v praxi znamenalo? Co by, pokud bude zákon schválen, znamenal v praxi pro prozatím neplnoleté a pro ty, co již plnoletí jsou? To by se museli všichni někam hlásit? Děkuji. Císlerová
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
pro navržený model odvodů po dosažení plnoletosti rozhodně nejsem, neboť jde o nadbytečnou, drahou a ryze formální záležitost, která nezvýší naši obranyschopnost (pro více informací bych Vás chtěla odkázat na svůj blog: http://janacernochova.blog.idnes.cz/c/457432/plosne-odvody-jsou-nesmyslne-neefektivni-a-obranyschopnost-cr-nezvysi.html?ref=viacbloger). Co se týče branné povinnosti žen, tedy povinnosti v případě ohrožení státu či za válečného stavu "narukovat", ta existuje již dnes, stejně jako u mužů, až do věku 60 let. Tato skutečnost není všeobecně příliš známá, nicméně je součástí naší branné legislativy. V daných situacích by se tedy na obraně státu podílely ženy zcela stejně jako muži.
Navrhované formální či "papírové" odvody by se vztahovaly pouze na dosud neplnoleté občany a ti by je museli podstoupit v roce, kdy plnoletosti dosáhnou. Museli by předstoupit před odvodovou komisi, kde by nahlásili své údaje, podstoupili zdravotní prohlídku atd. Ti, kteří by projevili zájem, by pak dobrovolně mohli absolvovat základní výcvik atp. To ale kdokoliv může již dnes např. tím, že se přihlásí do tzv. aktivní zálohy. Stejně tak již dnes stát má přístup k těm informacím, které by od občanů při "odvodech" získával. To jsou nejvážnější důvody, proč navrhované odvody nedávají smysl. Přeju vám pěkný den.
Jana Černochová