MERS
Nedávno ČR řešila podezření na MERS. Teď je to tu znovu. Nešlo tomu předejít?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Ale nyní k odbornému problému. Atestaci z hygieny a epidemiologie jsem složil skoro před padesáti lety a nejsem tudíž úplný laik, jak zpravidla u politiků bývá. Jsem přesvědčen o tom, že všechna protiepidemická opatření byla provedena naprosto správně a stejným způsobem se budou realizovat i při dalším případném kontaktu s onemocněním typu SARS, MERS, EBOLA a dalšími. Problém bakterií je dnes téměř vyřešen, je známa typizace, sérologie, léčba a citlivost antibiotik. U virů je však situace odlišná. Většinou se nedají tato onemocnění okamžitě diagnostikovat, léčit antibiotiky a terapie je zpravidla symptomatická, tedy léčí se projevy choroby (snižování teploty, ztráta tekutin, bolest a další). Hlavní problém je však pohyb a migrace lidí, kteří jsou převážně zdraví, ale také mohou být nemocní anebo být v kontaktu s nemocným člověkem, mohou být tedy nosiči infekčního onemocnění. Proto musí být zabráněno kontaktu i s podezřelým onemocnění a je třeba vyčkat na diagnostiku a serologické vyšetření a všechna protiepidemická opatření musí trvat po celou dobu inkubace – doba od styku s onemocněním až do projevů choroby. Právě tato doba je velmi variabilní a může být od 2 dnů až do několika týdnů, jako je např. u MARS.
Úplně na závěr. Kontaktu s onemocnění se často zabránit nedá, diagnostika je složitější a také dražší než u baktérií. Hygienická služba naší republiky je na nejvyšší světové úrovni a jediná prevence je tedy: necestovat do zemí, kde se se různé infekční choroby vyskytují. Je to skutečně pouze na rozhodnutí jedince, který se rozhodne, zda někam pojede anebo zůstane, z epidemiologických důvodů, doma. Avšak ani tento postoj nezabrání náhodnému kontaktu s onemocněním.
MUDr. Jiří Štětina