Ad k legionářům v Rusku
Pane Korte, dovolte, abych Vaše vyjádření "...že se jednalo o uctění legionářů, kteří přece bojovali proti bolševikům, k nimž se dnešní putinovské Rusko se slzou v oku hlásí. Anebo částečně za obojí." trochu korigoval. V Rusku jsem byl, a mj. jsem chodil i po muzeích, a když jsem narazil na informace o bojích RA s jednotkami ČS legionářů. Ač v době SSSR bylo to pro mne ohromením. Stručně shrnu. Vždy a všude tyto střety byly hodnoceny nepoliticky, ale historicky v oblasti vjenství a to tak, že čsl legie byly nejlepší vojáci, se kterými, když se utkala RA a byla poražena, tak to chápali jako čest, že bojovali s nejlepšími vojáky 1.svv a od těch nejlepších byli poraženi. Oni totiž čsl legionáři se zajatci jednali lidsky, čestně pomáhali obyvatelstvu atd. a byli vzorem pro Rusy. Tak asi takto v kostce jsou pohledy Rusů na čsl legie. Nechci Vás poučovat, jste vzdělaný člověk. Můj otec sloužil v RU armádě a mám tedy doma i mnoho knih o legionářích, co jsem hltal jako mladý kluk. Kovářík
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den, pane Kováříku,
děkuji Vám za poučení (a to míním bez jakékoli ironie) Je zajímavé, že i za SSSR, jak uvádíte, kdy byla sovětská historiografie zcela ideologizována, se zachovaly jakési stopy objektivity, a oceňuji, že se v dnešním Rusku na historické úrovni pěstuje úcta k "lepšímu" protivníkovi. Avšak zajištění místopředsedy parlamentu na letišti v RSFR je POLITICKÝ akt, motivovaný politicky bez ohledu na závěry soudobých historiků. A v tomto smyslu jsem také jakožto politik odpovídal.