Značení výrobků mimo EU
Dobrý den pane Seďo, mohl by jste mi prosím osvětlit Váš postoj pro označování výrobků. V tomto případě třeba mimo EU? Proč bych jako spotřebitel nemohl vědět, že výrobek pochází třeba z Číny, nebo USA popř. Izraele? Bylo by Vám milejší třeba "made in the World"? D.Střítezský
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
22.11.2015 9:25:15 - Ing. Antonín Seďa
Souhlasím s Vámi, že je nutné, aby jednotlivé výrobky byly označeny zemí původu. To se ostatně děje u spotřebního zboží, stačí se podívat a najít si zemi původu. Daleko větší problém je u potravin. Protože jednou věcí je výroba konečného produktu a druhu věcí je země původu plodin, zvířat atd., ze kterých se výsledný produkt vyrábí. Tohle je dlouhodobý problém i v rámci EU. Co s etýká značení zboží z Izraele, tak to má svůj jiný důvod. Tím je plánované embargo EU na zboží vyrobené v tomto státě. Důvodem je neplnění si rezolucí EU a OSN ve vztahu k Palestině a k okupovaným územím na západním břehu Jordánu. Teď opravdu nehodnotím podporu či nepodporu politiky Izraele či politiky EU v této oblasti. V současné době se připravuje velká smlouva mezi EU a USA o obchodní spolupráci a tady může být také problém. V současné době já smlouvu TTIP nepodporuji, protože jsem přesvědčen, že je výplodem globálního kapitálu ve snaze omezit práva spotřebitelů. Ale to je spíše na jinou diskusi. A opravdu mi není milejší made in World. Také si přeji vědět, kde se který produkt vyrobil.