přímá volby prezidenta
Pane Novotný, jaký je Váš bnázor na přímou volbu prezidenta. Zaznamenal jsem, že máte v Ústeckém kraji jiný názor než vaše centrála v Lidovém domě ?Jaký je Váš názor na přímou volbu hejtmanů nebo starostů?
Ferdinand Skočdopole
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den
Myslím si, že "přímá volba prezidenta republiky" je tak trochu módní záležitost. Osobně se domnívám, že jsou daleko závažnější a vážnější problémy, či záležitosti, které se musí a mají se řešit. A hlavně - které trápí a sužují běžného občana.
Model přímé volby prezidenta republiky se hodí v těch demokraciích, kde má prezident republiky silnější kompetence, kde v "podstatě suplují " tyto kompetence - kompetence předsedy vlády. U nás, v našem demokratickém systému, je role prezidenta republiky více - méně symbolickou. Už od dob císaře pána (hlavně toho předposledního Františka Josefa blahé paměti) je hlava státu - císaře a později pana prezidenta brána jako taková modla, ke které se lid obrací, klaní se, čeká pomoc - jakoukoli. Velmi vtipně to myslím si, textově ztvárnil pan Nohavica ve své písničce "Pane prezidente". Čili stručně řečeno - od pana prezidenta jsou očekávány skutky vskutku heroické, možná lehce nadpřirozené, nadpozemské, neboli - neví-li si občan rady, "pan prezident to přeci vyřeší".
Nejsem horlivým zastáncem přímé volby, byť chápu důvody spoluobčanů, u nás v našich končinách máme zastupitelskou demokracii, tudíž v tomto našem systému demokracie, si lidé volí v demokratických volbách své zástupce - poslance, senátory, zastupitele a ti vykonávají dle svých kompetencí a pravomocí demokraticky vůli lidu - voličů, spoluobčanů.
Myslet si o tomto systému můžeme cokoli, ale je to prostě tak.
A ejhle najednou do tohoto systému nám vstupuje prvek přímé demokracie. Domnívám se, že kolem přímé volby prezidenta republiky bude mnoho povyku pro nic. Mnoho kandidátů se již dnes rojí v politických stranách i nepolitických hnutích. Nechci být škarohlídem, ale osobně se domnívám, že byť mi není lhostejné kdo stojí symbolicky (protože ono to tak skutečně je) v čele státu, měla by naše politická reprezentace na nejvyšší úrovni řešit podstatnější věci.
Stejně tak si myslím, že by v čele státu měla stát osoba vážená, a prezidenství by mělo být vyvrcholením životního a karierního života, nikoli jeho začátkem.
To, že má politická reprezentace jedné politické strany v rámci svého systému řízení jiný názor než ústředí je přeci zcela legitimní a normální. Jsme dospělý lidé a ti vyjadřují svobodně svoje názory a přesvědčení. Takže - ano, sociální demokraté v Ústeckém kraji mají jiný názor na výběr kandidátů pro prezidentskou volbu. Osobně si myslím, že by podněty měli vznikat zespodu - například od úrovně Okresních výkonných výborů strany, přes Krajské výkonné výbory strany až po Ústřední vrcholové orgány. Při vší úctě ke svým kolegům - nejvyšším činitelům naší strany, domnívám se, že postup, kterým vygenerovali dva možné kandidáty, není zrovna šťastným.
Stejný názor jako na prezidentskou volbu mám i obdobný názor na přímou volbu hejtmanů a starostů či primátorů. Čili nejsem zastáncem přímé volby, neboť zastupitelská demokracie je založena na jiných principech demokracie. Asi by to chtělo delší diskusi, nicméně toto je můj svébytný názor.
A to se v důsledeku nezmiňuji ani o finanční náročnosti prezidentské volby, která bude stát několik stovek milionů korun. Dovedu si představit lepší a vhodnější využitelnost této "finanční transakce" - Vy ne ?
Hezký den
Karel Novotný