cenzura v Číně
Proč, když je Čína tak mocná a ekonomicky se jí daří, musí v zemi fungovat tvrdá cenzura? Čeho se režim bojí? Myslíte, že kdyby tam cenzura nefungovala, komunismus by tam padl? Kamil
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Jsou dva druhy cenzury. Jedna je ta klasická, otevřená, druhá je skrytá - jejím základem je autocenzura. Dám příklad. Zrovna teď byl na návštěvě v Moskvě rakouský prezident, hlavním tématem byla migrační krize a jak ji zastavit. Já se ptám - dočetl jste se to někde nebo odvysílala tuto zprávu ČT?
Druhý příklad. Jak to, že silvestrovské násilí migrantů na německých ženách německé sdělovací prostředky tutlaly? A tak bych mohl pokračovat.
Pokud se týká Číny, tak teď tam shodou okolností letím, tak mám následující názor. Tato země má 1,3 mld. obyvatel a 53 národností! Zkusme si představit, kdyby v ní vznikl konflikt, jako například při rozpadu Jugoslávie. To by odnesl celý svět a současná migrační krize, kterou zažívá Evropa by byla ve srovnání, co by následovalo jenom procházkou růžovým sadem.
Tím neobhajuji cenzuru, ale my ji máme také, ale jinak dělanou. V Číně vlastní média stát, u nás konkrétní osoby a média jsou tou nejlepší pákou na ovlivnění mozků lidí, tedy veřejného mínění. Je to hodně složité a na dlouhé povídání.
Poslední poznámka. V Iráku či v Libyi také nebyla demokracie našeho typu a diktátoři byli odstraněni a jak to dopadlo - rozvrácené země a statisíce mrtvých. A poslední poznámka - všechno má své majitele, i demokracie.
Takže nepředepisujme my, kteří bychom se všichni vešli do jednoho většího čínského města, jak to má dělat a hleďme si svých problémů - 100.000 bezdomovců, romské problémy, důchodci vybírající na Jižním Městě po nocích popelnice atd.