Je toho vláda schopna
http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Vlada-by-mela-dolozit-efektivitu-smisenych-hlidek-prislusniku-policie-a-armady-433933. Vím, že nejste ministr, ale odpovídáte na rozdíl od nich.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
05.05.2016 17:31:24 - Ing. Bohuslav Chalupa
Dobrý den.Jako téměř u všech lidských činností jde především o míru...nic se nemá přehánět. Na jedné straně je zcela správné, že společné hlídky jsou nasazeny v době těsně po vzniku krizové situace, zejména pak po teroristickém útoku (kdekoliv v EU) a to do doby, než je zpravodajskými a bezpečnostními složkami státu potvrzeno, že mimořádné ohrožení našich občanů pominula a nehrozí (nicméně je nutno vzít v úvahu, že nebezpečí jako takové je trvale součástí naší existence a v této době mnohem více než v dobách nedávno minulých). Účast vojáků i speciálních jednotek v těchto hlídkách a v uvedené situaci považuji svým způsobem i za obecně přínosnou aktivitu v rámci jejich výcviku a přípravy na řešení mimořádných situací. A jsem přesvědčen, že v těchto "vyhrocených" situacích i veřejnost ocení jasný signál státu o tom, že je ve střehu a připraven chránit občany.Na druhou stranu rozhodně souhlasím s názorem, že pokud takové nasazení společných hlídek ztratí svůj faktický bezpečnostní význam, stává se poněkud populistickým, zbytečným a pro občany může být do značné míry i obtěžující. Z toho samozřejmě vyjímám např. letiště V. Havla (vstupní brána do Shengenského prostoru) nebo jiná místa tzv. kritické infrastruktury. Jsem jednoznačně i toho názoru, že AČR nemůže ani po v personální ani v technické rovině opakovaně sanovat schopnosti PČR při řešení, více méně standardních bezpečnostních situací. PČR se bude muset v mnohem větší míře zaměřit na to, aby své povinnosti v rámci vnitřní ochrana a bezpečnosti řešila především vlastními silami - pokud je ale akcentován požadavek na zvýšení finančních prostředků a je zdůrazňován nedostatečný počet policistů jako příčina ne vždy optimálního výkonu, pak se obávám, že to není argument, který by mi vehnal slzy do očí. Policie se bude muset mnohem více zaměřit na práci s lidmi, které už má k dispozici, nových lidí moc nepřijde (viz výsledky náborů kde vyhovuje v podstatě jeden z deseti uchazečů + konkurence náborářů z jiných bezp. složek). Bude muset významným způsobem zlepšit celkovou logistiku řízení, přistoupit k optimalizaci a organizaci práce a především k efektivnějšímu výcviku všech příslušníků PČR. Budeme se zajímat i o to, jaký poměr je mezi příslušníky v tzv. přímém výkonu služby a administrativou v uniformách.... Určitě je na místě vážně diskutovat o významnějším a efektivnějším zapojení sil a prostředků AČR v rámci působení IZS - to ale mluvím o efektivním působení spojených, integrovaných schopností ozbrojených a bezpečnostních sil (obé platíme ze svých daní a obé by nám mělo soužit ku prospěchu) při řešení národních a regionálních krizových situací.Mohu Vás ujistit, že celou tuto problematiku skutečně intenzivně řešíme v příslušných orgánech sněmovny a daří se nám, sice ne tak rychle jak bych si osobně představoval, ale přece jen řadu věcí postupně zlepšovat a napravovat.S pozdravem