Komplex čtyř zchátralých domů na náměstí Dr. E. Beneše v Moravské Ostravě přenechala v roce 2014 společnost Amadeus Real podnikateli Nikosi Boborasovi. Současným většinovým majitelem má být podnikatel Daniel Zeman z Havířova, dříve společník N. Boborase. Pozemky sousedící s budovami prodalo město společ- nosti Amadeus Real. Pokud však firma nedoplatí městu dlužnou částku a nezrealizuje svůj projekt do roku 2018, pozemky připadnou zpět Ostravě.
Jaké jsou výhledy? D. Zeman bude čekat na rekonstrukci náměstí a pak hodlá zprovoznit dvě budovy: v jedné chce zřídit tržnici, ve druhé kanceláře. Co se zbývajícími 2 budovami, tedy historickým jádrem Ostravice, netuší. „Je to na debatu s městem, zda by je nechtělo převzít, opravit a využít,“ řekl.
Primátor Macura prohlašuje: „Věřím, že Ostravica znovu ožije, a to do pěti let. Již připravujeme ideovou soutěž, která přinese nápady na využití bývalého obchodního domu a jeho okolí.
Jak ostravští radní „hejtují“ své město
Slovo hejtovat (z anglického hate – nenávist),je běžné v diskuzích na internetu. Objevilo se na sociálních sítích také v diskuzi ke zprovoznění ulice Českobratrské v Moravské Ostravě.
V příspěvcích na sociálních sítích (vybrali jsme ty věcného rázu) mj. zaznělo: ✱ Byla šance udělat tuto ulici pěknější, vypadá však naprosto tuctově. Zase se šetřilo, zase byly použity levné materiály, to, že zastávky dostaly LCD displej, mělo být před x lety. ✱ Kvalita prací diskutabilní. ✱ Na cyklostezku se zapomnělo jako v případě Nádražní ulice.
Diskutující se zaměřili také dotaz „kdo za to může?“: ✱ Za centrum města je dlouhá léta zodpovědný JUDr. Semerák a jeho kolektiv nastrčených loutek. ✱ Za celou dobu nepřišli (radní) vůbec s ničím, co by město pozvedlo. Byty - nic. Proluky - nic, nebo jako malůvka na papíře. Stav zeleně ubohý. Parky zanedbané. Parking nevyřešen. Zděděné urbanistické přešlapy neřešeny. A kultivace veřejného prostoru? Naprostý skandál! - Business prostory kromě Karoliny – nic. (Ostatně, přiznala to sama starostka Bernfeldová ve svém on-line interview v MS Deníku: „Co se týká administrativních objektů, tak si myslíme, že by zde předně měly být obsazovány stávající volné objekty, ať nedochází k chátrání budov.“)
Ti, od kterých by člověk očekával jasnou reakci - primátor Macura, reagují stylem: to MOaP, my za nic nemůžeme. Přitom zcela rezignují na to, že přes své podřízené, např. městského architekta, mohou ovlivnit, co a jak se má v centru dělat.
„Proluky v městské
zástavbě jsou jako chybějící zuby v lidském chrupu,"
řekla architekta Špačková v pořadu ČT Ostrava o výstavbě, přesněji řečeno o její absenci v Moravské Ostravě.
Jaký je přístup radnice centrálního městského obvodu k projektům na zástavbu proluk?
Pořad ČT konfrontuje následující informace: Na jedné straně zájem investorů napumpovat do centra města 5 mld. Kč, až tisíc nových pracovních míst, nové hotelové pokoje, byty. Projekty, které od všech vyjadřovacích orgánů dostanou kladné stanovisko. Na straně druhé radnice obvodu vedená hnutím Ostravak, která opětovně vydává zamítavá stanoviska k projektům na dostavbu centra.
Je paradoxní, že kraj a magistrát investují čas a peníze na lákání investorů, přičemž do centra Ostravy míří investoři sami, ale stopku jim dává samotný obvod.
Projekty, které nebyly schváleny, neodporovaly územnímu plánu a většinou měly být realizovány na tzv. prolukách, tedy místech, kde tamní zástavba byla zničena v důsledku válečných let 1944/45.
Jsou to mj.:
✱ Polyfunkční dům v Gorkého ulici
✱ Administrativní budova Švabinského/Porážková. Důvodem zamítnutí bylo umístění dočasného staveniště pro výstavbu ulice Porážková. Investor by určitě pochopil, že by mohl zahájit stavbu až po realizaci ulice… Dnes se zde nachází neudržovaná zeleň.
✱ Hotel Campanille v Poděbradově ulici
✱ Bytový dům na Nádražní ulici
✱ Parkovací dům na ulici Českobratrské - zamítnuto z důvodů úbytku zeleně. Nachází se zde občas pokosená tráva a jeden strom