Existují vlastníci bytů, kteří neplatí poskytované služby, nezbytné pro správu domu. Poctiví vlastníci proti takovýmto neplatičům nejsou chráněni, přestože společenství udělá všechno, co mu právní systém umožňuje, aby dluhy vymohlo. Dluhy pak musí platit zbylí poctiví vlastníci. Částky těchto dluhů se pohybují řádově v tisících až v desetitisících za měsíc, někdy tato doba trvá několik let a pak se jedná o částky kolem dvou set, tří set tisíc.
Jak se to může stát? – Tak, že jedinou majetkovou hodnotou vlastníka – neplatiče -je byt. A při prodeji tohoto bytu, pokud je zastaven zástavním právem, což jsou většinou hypoteční banky, bere všechno zástavní věřitel, kromě nákladů státu a těch, kteří realizují dražbu nebo insolvenci nebo vedou exekuci. Zhruba 64 % pohledávek je tak nevymahatelných.
Podpořil jsem spolu s kolegy z ODS proto návrh zákona senátorky Jitky Seidové, aby se dosáhlo nápravy nerovného postavení mezi jednotlivými věřiteli .
Návrh má tři části:
+V první části jde o změnu občanského soudního řádu tak, aby pohledávky související se správou domu byly uspokojovány z výtěžku zpeněžení bytu přednostně v pořadí za pohledávkami nákladů státu.
+V druhé části jde o měna zákona o veřejných dražbách tak, aby pohledávky související se správou domu byly uspokojovány přednostně s pohledávkami první třídy.
+Třetí část se týká insolvenčního zákona a taktéž zařazuje pohledávky za správou domu do skupiny uspokojované přednostně.
+Přednostní uspokojení je do 10 % výtěžku.
K tomu bych chtěl zdůraznit následující: Tento zákon, po kterém léta volala sdružení vlastníků, vzešel ze Senátu, a to poté, když jej od začátku tohoto volebního období nebyla schopna odborně připravit Sněmovna. Musel se vypořádat s námitkami bank. –Podle odborného odhadu z dražby jedné bytové jednotky dostane - v průměru- společenství vlastníků na pokrytí dluhů 30 – 60 tisíc korun.