V červnu jsem podepsal kandidaturu i senátoru ODS Jaroslavu Kuberovi, který ale nakonec nekandiduje. "Poté, co se tak z rodinných důvodů rozhodl, jsem nikoho nepodporoval, a proto jsem velice přivítal kandidaturu pana Topolánka," řekl jsem Aktuálně. CZ.
Spolu s mnou podpořil Topolánka i můj kolega ze „senátní lavice“ Lumír Aschenbrenner z Plzně. "V roce 2006 získala ODS pod jeho vedením ve volbách do Poslanecké sněmovny 35,38 procenta hlasů, což je v těchto volbách její vůbec nejlepší výsledek," připomněl senátor Aschenbrenner a pochválil Topolánka za "velké diplomatické schopnosti" v roce 2009, kdy tehdejší ruský premiér Putin kvůli sporům s Ukrajinou zastavil dodávky plynu do Evropy.
Mezi senátory, kteří podpořili Topolánka,je i Tomáš Czernin/TOP 09/. Svůj podpis zdůvodnil tím, že mu chyběl mezi adepty o Hrad výrazně politický kandidát. "A nesmíme zapomenout, že za Topolánka byl Karel Schwarzenberg ministrem zahraničí a naše zahraniční politika byla v havlovském smyslu, bránili jsme lidská práva," uvedl Czernin. "Zeptal jsem se ho na pana Dalíka a Topolánek mě ubezpečil, že i když je přesvědčený o jeho nevinně, tak by žádná milost nepřipadala v úvahu," podotkl Czernin.
Topolánek není kandidátem ODS
Svůj podpis jsem dal M. Topolánkovi jako nezávislý senátor a člen senátního klubu ODS. Z 10 senátorů ODS podepsali ještě kolegyně Filipiová a kolegové Grulich, Aschenbrenner a Oberfalzer. Ostatních 5 podpisů získal MT z jiných klubů.
Připomínám však usnesení výkonné rady ODS k Topolánkově kandidatuře, které lze stručně shrnout následovně:
1. ODS nemá v prezidentských volbách svého kandidáta, to znamená že jím není ani Mirek Topolánek.
2. ODS nechce nadále na Hradě prezidenta Zemana, protože se obává mocenského paktu Babiš - Zeman. Zemanův vztah k ústavě ČR je problematický, jeho výkon prezidentského úřadu není nestranický. ODS si přeje jiného prezidenta.
3.ODS ponechává na voličích, pro kterého kandidáta se rozhodnou. Je však pochopitelné, že Topolánkovy názory a postoje jsou ODS mnohem bližší než Zemanovy.