prof. MUDr. Vlastimil Válek , CSc., MBA, EBIR

  • TOP 09
  • místopředseda vlády
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
-2,27
muži 79%
ženy 20%
18+ 3%
26+ 6%
38+ 15%
50+ 74%

Průměrná známka je -2,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.03.2020 22:41:00

Důležité informace ke koronaviru

Důležité informace ke koronaviru

Wuchanský koronavirus vyvolává virové onemocnění, které je nové a proti kterému zatím nejsou antivirotika. Léčíme tedy pouze projevy nemoci – jedná se o tzv. symptomatickou léčbu.

 V tomto směru se vše podobá epidemii SARS z roku 2003, která, postihla 8 000 lidí ve 26 zemích. Epidemie SARS začala v polovině listopadu v provincii Guangdong v Číně a až průběhu května-června 2003 byly postupně zasažené země deklarované jako SARS-free.

Jelikož se v případě COVID-19 jedná o virové onemocnění, které se šíří velmi podobným způsobem jako chřipka, je vhodně dodržovat stejná pravidla jako v případě, kdy nechceme sami sebe či ostatní nakazit chřipkou či jakoukoliv virózou.

Příznaky infekce koronavirem nejsou specifické. Jsou to typické respirační příznaky, horečka, kašel, dušnost a dýchací potíže. Chránit ale musíme ne jenom sebe, ale zejména nejzranitelnější skupiny společnosti - starší a chronicky nemocné osoby. Mysleme, prosím, na ně i s ohledem na to, že u naprosté většiny populace má onemocnění mírný průběh. Ne každý má to štěstí, že je mladým, zdravým a silným jedincem, který si COVID-19 “odbude” lehkými příznaky, ale jedná se o nemoc, na kterou se umírá.

Ochrana spočívá v:

  • Základní hygieně rukou
  • Bezpečné hygieně potravin
  • Omezení a vyhýbání se kontaktu s lidmi, kteří vykazují příznaky

Podívejme se na preventivní opatření, v podobě správného mytí rukou, podrobněji:

Nestačí si jen jednoduše opláchnout ruce. Je třeba umýt či celé ruce i mezi prsty a na hřbetu ruky mýdlem tak, aby pěna pokryla celý povrch a poté ruce opláchnout. Závěrem ruce utřete do jednorázového ručníku a ten pak použijte i na kohoutek k uzavření vody.

Poté je možné použít dezinfekční prostředek na bázi lihu, který opět musí pokrýt po rozetření celý povrch rukou, a to i mezi prsty a hřbety rukou. Nezapomeňte na špičky prstů a oblast okolo nehtů, zvlášť otírejte palec. Ruce pak nechte oschnout.

Je nutné zdůraznit, že se nejedná o běžné „mytí rukou“ ale o mytí a dezinfekci, která se podobá tomu, jak si myjí a dezinfikují ruce lékaři např. před operačním výkonem. Vypadá to možná „srandovně“, ale je to postup, který je účelný. Takovéto mytí a dezinfekce nemůže trvat jen pár vteřin, pak by šlo o neúčinné opatření.

V případě jakéhokoliv podezření na riziko infekce by měla být kontaktována příslušná Krajská hygienická stanice. Podrobné informace jsou na stránkách ZDE.

Pacient s podezřením na infekci by měl zůstat doma, zavolat na příslušnou krajskou hygienickou stanici a ta by měla zajistit, že k němu domů přijede sanitka se zdravotníkem a provede odběr vzorku. Ten bude vyšetřen (vyšetření trvá 6 hodin a déle) a hned poté bude pacient informovaný, zda má či nemá infekci.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama