Odstranění kvantitativního ukazatele, tj. počtu studentů, jakožto hlavního kriteria pro financování veřejných vysokých škol ze státního rozpočtu je samo o sobě rozumné. Toto opatření totiž utlumí snahu vysokých škol přijímat a udržet si na škole co nejvíce studentů za každou cenu, což nutně vede ke snižování úrovně výuky na těchto školách.
Bohužel to, co vláda zamýšlí, je skok z bláta do louže. Počet kreditů je totiž opět kvantitativním ukazatelem, který nutně musí vést ke stejným důsledkům jako kriterium počtu studentů. Je totiž zřejmé, že počet kreditů bude tím větší, čím větší bude počet studentů přijatých i studujících. Na kvalitu výuky to bude mít stejně negativní vliv, protože bude opět existovat snaha škol udržet si co největší počet studentů bez ohledu na jejich úroveň.
ČSSD je přesvědčena, že Nečasově vládě nejde o zkvalitnění výuky na veřejných vysokých školách, ale že dalším ořezáváním rozpočtu pro školství lepí díry ve státním rozpočtu, které sama způsobila. Pikantní na tom je fakt, že výše uvedený postup navržený NERVem, pokud by byl skutečně v praxi realizován, nemůže dosažení cíle, spočívajícího ve snížení nákladů na vzdělávací činnost ve veřejném vysokém školství, dosáhnout.