Chybí prý jen krůček, a budeme zotročeni. Lidé už se ale začínají zdvihat k odporu

14.10.2014 19:01 | Zprávy

Jsou petice a petice. Ta, o které bude nyní řeč, se prý mnohým podepisuje úplně sama od sebe. Vyzývá k tomu, aby byla vystavena stopka smlouvě TTIP. Ta se pokouší potichu sloučit Evropskou unii a Spojené státy do hospodářského celku. Skrze ni bychom my, Evropané, pak měli zachraňovat Spojené státy od jejich dluhů.

Chybí prý jen krůček, a budeme zotročeni. Lidé už se ale začínají zdvihat k odporu
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Jelikož má petice proti TTIP v současné době již půl milionu čerstvých podpisů, napovídá to, že to bude ještě zajímavé. Navíc se na tuto sobotu 18. října plánuje český den akcí proti „stonásobně silnějším následovníkům ACTA“. Akce budou vyjádřením protestů k úmluvě nejen TTIP (Transatlantické partnerství pro obchod a investice), ale i CETA (Komplexní hospodářské a obchodní dohodě).

Smlouvy, za kterými se skrývá neobvykle vysoké nebezpečí

A proč se zvedá taková vlna odporu? Podoba úmluv TTIP a CETA může totiž zásadním způsobem ovlivnit každodenní život jak českých, tak i evropských občanů. Pokud se přijme standard „nejnižšího společného jmenovatele“, hrozí mimo jiné importy amerických geneticky modifikovaných potravin či masa obsahujícího růstové hormony do Evropské unie, převálcování rozumného unijního zákazu řady potencionálních karcinogenů a mutagenů v potravinách, kosmetice i jiných výrobcích, oslabení spotřebitelských, pracovních práv i „digitálních“ práv v online prostředí. A aby toho nebylo málo, destrukce dosaženého evropského standardu hrozí i v oblasti environmentální politiky, například v podobě emisních standardů.

„Velkou hrozbou je privilegovaný systém justice pro obchodníky a investory, arbitrážní tribunály. Před nimi by mohly soukromé společnosti žalovat státy za různá ‚maření investic‘. K obcházení národních justičních systémů v EU a USA (nejvyspělejších na světě) přitom není žádný důvod. Existující kontroverzní arbitráže ukazují, že za porušení smlouvy je brána i legislativa ve veřejném zájmu (např. ochrana zdraví), která ‚maří investice',“ vysvětlila Dita Hasalová ze společnosti Iuridicum Remedium. A uvedla i několik případů z praxe.

Ani v době krize nelze čekat od koncernů pro státy úlevy. Smlouvy naopak umožní řadu žalob

Stačí se prý podívat na to, jak podle obdobné a kritizované úmluvy s názvem NAFTA došlo k možná mnohamilionové (v dolarech) žalobě koncernu Veolia na Argentinu. Proč? Důvodem bylo moratorium na ceny vody v době sociální krize.

„Pod právním žargonem, který hovoří o ‚odstranění netarifních překážek obchodu‘, se tak zvolna prosazují nevratné závazky zabránit přijímání zákonů, které by vadily obchodu či investicím. Za tyto překážky korporátní lobbisté přitom považují i zákony na ochranu zdraví stanovující požadavky na potraviny, chemické látky, ekologické normy, ochranu spotřebitelů, zaměstnanců či uživatelů on-line technologií,“ vyjmenovala další vážná rizika plánovaných dohod právnička Helena Svatošová z Iuridicum Remedium.

Jde o smlouvy, co mohou z národních parlamentů udělat pouhou fasádu demokracie?

I proto tedy pod záštitou Iuridicum Remedium a Ekumenické akademie bude v sobotu v Praze na Náměstí Republiky od 10:00 do 18:00 hodin připraven infostánek, kde bude moci veřejnost získat řadu informačních materiálů k připravovaným dohodám TTIP a CETA a jejich potenciálním dopadům na aspekty běžného života občanů ČR. Zároveň se na místě uskuteční vizuálně atraktivní happening pro novináře, jímž chtějí organizátoři u příležitosti 2. kola senátních voleb upozornit české politiky i veřejnost, že tyto smlouvy mohou z národních parlamentů učinit pouhé fasády demokracie. Úmluvy mají ambice jít totiž mnohem dále než na klasická obchodní ujednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…