Janoušek prý mohl rejžovat stamiliony na vědeckém projektu. Podívejte se

21.06.2013 8:05 | Zprávy

Lobbista a politický podnikatel, jak sám sebe označuje, Roman Janoušek založil před několika lety zdravotnickou laboratoř Chambon, která během velmi krátké doby dosáhla obrovské hodnoty. Tento jeho "zázrak" je nyní také předmětem šetření policie. Vyšetřovatelé se domnívají, že Janouškovi k úspěchu mohly pomoct jeho kontakty na pražský magistrát.

Janoušek prý mohl rejžovat stamiliony na vědeckém projektu. Podívejte se
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Podnikatel Roman Janoušek

Firma Chambon s anonymními akciemi na majitele vznikla v roce 2007 a zhruba další dva roky nevyvíjela navenek žádnou činnost. Vznikl ovšem nápad zabývat se genetickými laboratorními testy, protože podobných firem na trhu není mnoho.

V Chambonu se podle informací deníku MF Dnes dali dohromady tři podnikatelé. Kromě Janouška šlo o jeho kamaráda a obchodního partnera Luboše Paška a podikatele Petra Ullricha. Ačkoli měla firma jen tři zaměstnance - a všechny ve vedení -, už v roce 2009 se jí podařilo uzavřít smlouvy s šesti velkými zdravotními pojišťovnami na provádění testů. Mezi nimi byla i Všeobecná zdravotní pojišťovna, od které získala laboratoř během následujících čtyř let asi 320 milionů korun.

Výhodný prodej

V roce 2010, kdy se firma rozrostla o čtyři další zaměstnance, se ale akcionáři rozhodli ji prodat a objevili skvělého kupce. Německý zdravotnický koncern Synlab totiž nabídl závratnou sumu 650 milionů v první splátce a další desítky milionů postupně, to vše za část akcií. Podle advokáta jednoho ze zakladatelů Chambonu ale cena rozhodně nebyla přemrštěná. To potvrzuje i Synlab.

650 milionů si tedy rozdělili akcionáři mezi sebou, nyní mezi nimi byla ještě lékařka Soňa Peková, která začala v Chambonu pracovat. Právě obrovský tok peněz zaujal i Finančně analytický útvar ministerstva financí.

Smlouvy s pojišťovnami

Pro úspěch firmy byly ovšem klíčové smlouvy s pojišťovnami. V roce 2009 získala společnost Chambon kontrakt s VZP platný až do roku 2015, což zpečetilo její vysokou hodnotu. Uzavření smlouvy s VZP musel ovšem posvětit pražský magistrát, který služby zdravotnických zařízení v Praze objednává. A právě tady se nabízí možnost využití Janouškových klientelistických vazeb. V této době měl totiž lobbista nadstandardní vztahy s vedením magistrátu a hlavně primátorem Pavlem Bémem. Ve VZP navíc seděl další Janouškův známý - exposlanec Marek Šnajdr. Nabízí se tedy, že Janouškovi k jeho úspěchu někdo pomohl.

Smlouva s VZP a finanční transakce Chambonu zaujaly policii už dříve. Revizi plateb zahájila i samotná VZP, výsledky však prý zatím nejsou známy.

Policisté při razii prý hledali také cokoli, co souvisí s jeho konty a transakcemi ve Švýcarsku. Vedle Janouška policie prověřuje také dokumenty jeho partnera z Chambonu Luboše Paška, který s Janouškem podle vyšetřovatelů figuruje ve vícero firmách. Oba muži spolu navíc mají v pražské Galerii Myšák propojené kanceláře.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…