Podle pražského radního Lukáše Manharta (TOP 09) není hlavním důvodem snahy o legalizaci výběr daní, ale možnost regulovat prostituci a místa, kde je vykonávána. Daně by se pak staly povinností jako u jiných zaměstnání. „Vztahoval by se na to zákon o dani z příjmu,“ specifikoval Manhart v pořadu Máte slovo na ČT.
Problém ale je, jak by se prostitutkám dokazovalo, jaký příjem mají doložit. „Český statistický úřad by byl schopen spočítat paušální poplatek,“ ujišťovala Džamila Stehlíková z Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS. V Německu dělá takový paušál průměrně 30 eur na den. ČSÚ už má své údaje o průměrných výdělcích napříč republikou, a tak by pro něj výpočet paušálů neměl být problém.
„Stát na tom samozřejmě prodělá, protože stát bude muset dohlížet,“ míní ale sexuolog Jaroslav Zvěřina. „Prostituce je tak intimní záležitost, že stát do toho nemá strkat nos,“ dodal. Podle něj se ve výsledku zaregistruje jen přibližně 15 procent prostitutek a prostitutů, ostatní to neučiní, a tím pádem z nich vlastně budou zločinci.
Podle Zvěřiny už existuje dostatek zákonů, které mohou tento problém regulovat. Ale stát a obce nekonají. V tom s ním souhlasila i Jindřiška Maršová, předsedkyně hnutí Sociálně demokratických žen. Přirovnala to k zákonu, podle něhož se může nalévat až od 18 let. „Vám se sem jezdí opíjet do Prahy mládež z půlky Evropy,“ udeřila na radního za TOP 09. „Zákon ustupuje ze svých pozic,“ dodala.
Nejsou za zákonem ceny nemovitostí?
„V Praze začínají padat kolem těch veřejných domů nebo bordelů ceny nemovitostí,“ upozornila na to, co je podle ní pravým důvodem této iniciativy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan