Podobné úvahy a teorie jsou podle Břešťana až příliš odvážné a divoké, ovšem jisté je, že Miloš Zeman přijde ke slovu. Už v uplynulých dnech a týdnech prý testoval limity Ústavy a nyní, snad dříve, než sám doufal, si bude moci vyzkoušet svou tezi o tom, že "možnost odvolat premiéra vyplývá z extenzivního výkladu Ústavy", jak pronesl krátce po svém zvolení.
Zda byla únorová úvaha na téma odvolání premiéra jen provokací a rétorickou figurou, nebo má-li Zeman v záloze nějakou ústavní inovaci i pro akcelerující vládní krizi, uvidíme nejspíš již brzy, píše komentátor. K předčasným volbám je podle něj ale ještě hodně daleko.
Zeman mlčí. A dělá dobře
Sám Zeman se k situaci zatím nevyjádřil. Dle vlastních slov nechce komentovat neoficiální a nepodložené informace. Podle Břešťana dává - na rozdíl od jeho mlčení během prvních dvou dnů povodní - jeho současná zdrženlivost smysl. Na pátek má prezident naplánovány schůzky s nejdůležitějšími zainteresovanými aktéry - premiérem Nečasem, předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, policejním prezidentem Martinem Červíčkem, ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) a také s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.
"Pokud je skutečně hlasem deseti milionů lidí, jak s oblibou říká, měl by nechat skrze sebe tyhle hlasy promluvit a dát pak lidu vědět, o co jde a co bude dál," píše komentátor. Bylo by podle něj totiž "opravdu milé, pokud by se prezident stal součástí řešení a nikoli problému".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr