Společnost EMC Corporation zveřejnila v tomto týdnu závěry celosvětové studie nazvané Privacy Index. Ta vyhodnocuje názory spotřebitelů na ochranu soukromí online. Studie se zúčastnilo 15 000 respondentů z 15 zemí. Ukázala, že názory mezi spotřebiteli se značně liší v závislosti na geografické oblasti a typu aktivity, které se online věnují. Nicméně v porovnání se situací před rokem se 59 % respondentů po celém světě domnívá, že mají v současnosti méně soukromí. Velká většina respondentů (81 %) navíc očekává, že úroveň soukromí během následujících pěti let ještě více klesne.
Jak již bylo uvedeno, ze studie vyšly najevo tři paradoxy v oblasti ochrany soukromí - všechny mají významné důsledky pro spotřebitele, firmy a poskytovatele technologií.
„Cloud a big data mají nebývalý potenciál udávat směr, jakým se ubírá obchod a celá naše společnost. Tento směr ale spočívá na důvěře. Lidé potřebují mít jistotu, že jsou jejich data zabezpečená a také že je zajištěna ochrana jejich soukromí. Průzkum Privacy Index ukázal, jaká různorodost názorů na tyto zásadní problémy naší doby po celém světě panuje, a představuje pro nás varování, že transparentnost, poctivost, bezpečné chování online a důvěryhodné používání osobních údajů je zodpovědností všech, od firem, přes vlády až po jednotlivce,“ uvedl v tiskové zprávě pro ParlamentníListy.cz Jeremy Burton, prezident pro produkty a marketing divize EMC Information Infrastructure.
Vraťme se však k již zmiňovaným paradoxům.
Prvním je paradox: „Chceme všechno“. Spotřebitelé říkají, že chtějí veškeré pohodlí a výhody digitálních technologií, ale přitom pro jejich získání nejsou ochotní obětovat své soukromí. Druhý paradox lze označit jako „Nic neděláme”. I když se riziko narušení soukromí přímo týká celé řady spotřebitelů, většina z nich uvádí, že nepodnikají prakticky nic na ochranu svého soukromí – namísto toho přesouvají zodpovědnost na ty, kdo nakládají s jejich údaji, například organizace státní správy nebo firmy. Třetím je paradox „Sdílíme v sociálních sítích“. Uživatelé sociálních sítí totiž tvrdí, že si cení svého soukromí, ale přitom uvádějí, že klidně sdílejí velké množství osobních dat – přestože nevěří, že tyto weby jejich data ochrání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová