„Dostával jsem z BIS jen trendové informace o prorůstání podobných struktur, jako byla ta Janouškova, do státní a veřejné správy. Ale ne ty konkrétní zprávy z jejich odposlechů. Pokud to BIS pořizovala, tak nevím, co s tím dělala,“ řekl Topolánek. A dodává, že i když má šéfa BIS Jiřího Langa rád a dobře se mu s ním spolupracovalo, pokud se prokáže, že BIS ty informace měla a pracovala s nimi jiným než zákonným způsobem, tak je to jeho plná zodpovědnost.
Ale informace, které se nyní o fungování pražské radnice provalily, ho nijak nepřekvapují, protože všichni, kdo o době kralování této dvojice v Praze něco vědí, tak prý vidí, že je to jen vrchol ledovce. Topolánek dodává, že zveřejňování odposlechů, které ho ostatně v minulosti také postihlo, považuje stále za nepřijatelné. „Ale uznávám, že je děsivé to nekonání BIS a že jsou hrůzné ty aktivity ABL,“ uvádí.
Vše k tématu Janouškovy odposlechy
K osobě bývalého pražského primátora a současného poslance ODS Pavla Béma Topolánek prohlásil: „Pavel Bém byl podle mě nejtalentovanější politik poslední doby, a to nejen v ODS. Jazykově vybavený, charizmatický, s šarmem, politickou intuicí, dobře vystupující, dobře mluvící, ale s velkým problémem osobnostním. Nazval bych ho absence charakteru. Což ho trochu diskvalifikovalo a ta doba ho doběhla. Byl to velký protegé Václava Klause, měl jeho absolutní podporu. A Klaus ho tak trochu používal i ve válce proti mně. Pavel Bém ten kapitál prohospodařil.“
Topolánek potvrzuje, že měl s Bémem komplikovné vztahy, které se vyvinuly v naprosto otevřenou válku. Když se stal v roce 2002 předsedou ODS, byl prý zralý na ručník do ringu, protože neměl poslanecký klub, neměl regiony, Prahu. Nemohl prý válčit se všemi, takže aby to vůbec ustál, musel uzavřít dohodu s Prahou, protože v té době byl Bém opravdu silný. Ke zlomu došlo v době, kdy odmítl pražské radnici vydat akcie Letiště Praha.
Připomíná, že byl jeden z mála, kdo s personální strukturou měl tendenci bojovat, ale byl poměrně opuštěn. Ploché zprávy BIS řešil personálními změnami – odchodem ministra dopravy Aleše Řebíčka, nebo díky pádu vlády nerealizovaným odchodem ministra zemědělství Petra Gandaloviče, což byl vždy přímý útok na penetraci „pražské party“ do centrálních úřadů. Béma prý porazil aspoň politicky v roce 2008. „V podstatě jsem jeho vliv omezil minimálně tím, že jsme ho do té vysoké politiky nepustili,“ prohlásil.
Ze zodpovědnosti za to, že Bém zůstal v politice, viní současné vedení ODS. Když prý odcházel z čela ODS a z kandidátky do voleb, radil ODS, aby s ním odešli další dva lidé – Pavel Bém a Ivan Langer - jinak nebude očištění strany hodnověrné. „Výkonná rada tehdy odstřelila pouze mne. Nečasovská parta Béma i Langera v hlasování podržela,“ kritizuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lfr