Nečas slíbil úplatek, tvrdí policie a namáčí do případu šéfy ČEZu a drah

18.06.2013 11:17 | Zprávy

V korupční aféře, která stála za pádem vlády, údajně figurují také šéfové ČEZu a Českých drah. Se spolupracovnicí bývalého premiéra Janou Nagyovou telefonicky hovořili o možných postech pro rebelující poslance. Má to vyplývat z textu obvinění Nagyové a dalších čtyř politiků, které na webu zveřejnil deník E15. V obvinění je též "natvrdo" řečeno, že premiér Nečas nabízel úplatek.

Nečas slíbil úplatek, tvrdí policie a namáčí do případu šéfy ČEZu a drah
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová a Roman Jurečko

Text obvinění bývalé vrchní šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, Romana Bočka, Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře naznačuje, že k pěti obviněným politickým prominentům mohou přibýt i další jména.

Tato část obvinění, kterou má E15.cz k dispozici, se týká kauzy někdejších rebelů ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří výměnou za složení poslaneckých mandátů získali lukrativní posty ve státních firmách.

Nagyová a Boček jako spojky

Vyšetřovatelé v dokumentu doslova tvrdí, že "předseda vlády České republiky a poslanec Poslanecké sněmovny Petr Nečas nejméně ode dne 18. 9. 2012 dal slib prostřednictvím Jany Nagyové a Romana Bočka poslancům Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi poskytnutí této formy úplatku".

Šnajdr tak získal místo v dozorčí radě společnosti Čepro, v souvislosti s kauzou přes svého advokáta vzkázal, že se svého postu vzdá. Fuksa zasedl v představenstvu Českého aeroholdingu. v případě Tluchoře se spekuluje o tom, že působí v energetické skupině ČEZ, což ale obě strany popírají.

Z materiálu také vyplývá, že Nagyová měla působit na šéfa Českých drah Petra Žaludu, aby se Roman Boček stal členem představenstva ČD. Poslanec Petr Tluchoř měl být podle zachyceného odposlechu faktem, že Boček byl zvolen, neobyčejně potěšen a měl tuto skutečnost nazvat prvním rozumným a vstřícným krokem v celé věci.

Šéf ČEZu je také jedním z aktérů

Podle textu policie, který je zveřejněn na webu E15.cz, se v odposleších Jany Nagyové objevilo i jméno šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše. Ten v rozhovoru ze září loňského roku Nagyové podle vyšetřovatelů řekl, že ho "napadlo, aby (premiér Nečas) přijal jejich požadavky - pro toho funkce v NKÚ, pro toho VZP. Na to Nagyová uvádí, že oni se o tomto nechtějí bavit, že chtějí hrát na tu ideovou čistotu," stojí v dokumentu.

Vyšetřovatelé uvádějí v odůvodnění, že v lednu 2012 zahájili vyšetřování náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a také pražských lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky, Ivo Rittiga a Jiřího Tomana.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…