Všichni tři se nedostavili na úvod procesu 13. května. Obhájce šestaosmdesátiletého Belgičana to vysvětlil zdravotními důvody. Advokáti Klimeckého i Koláčka tvrdili, že neznají přesný důvod jejich nepřítomnosti. Jednání tedy v květnu pokračovalo jen s přítomnými Markem Čmejlou, Jiřím Divišem a Petrem Krausem. Zbývající tři nepřítomné soud obeslal právě na dnešek. Zastavil také řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel.
Soud následuje po šesti letech práce švýcarských vyšetřovatelů, kteří zkoumali desítky společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru či na britském ostrově Man. Mezi těmito společnostmi, za nimiž stáli obžalovaní, proudily peníze související s privatizací MUS. Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným na stovce švýcarských účtů 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).
Obžalovaní tvrdí, že jsou nevinní a zatím tři z nich nevypovídají
Obžalovaní tvrdí, že jsou nevinní. V první části procesu využili Diviš, Čmejla a Kraus práva nevypovídat. Jejich obhájci tvrdili, že by je výpověď mohla poškodit v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním v ČR, které se ale soustředí na jiné obvinění - zneužívání informací ve služebním styku.
Případ se týká i údajně nevýhodného odprodeje zbytku státních akcií MUS v roce 1999 společnosti kontrolované obžalovanými. Švýcarský soud zahrnul do soudního spisu i výpovědi tehdejšího premiéra Miloše Zemana a jeho ministrů financí a průmyslu Pavla Mertlíka a Miroslava Grégra, které česká policie vyslechla jako svědky.
Soud by měl obě části procesu spojit 24. června, na kdy jsou opět předvoláni Kraus, Čmejla a Diviš. Závěr líčení je plánován na 12. července.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk