Právník raději nechal seniora krást a říká: Lidé jsou zbídačení. V tomhle žít nechci

09.04.2012 17:29 | Zprávy

PŘÍBĚH Jan Rytíř je olomoucký právník. Bezplatně radí lidem v těžkých životních situacích. Pro ParlamentníListy.cz popsal, s jakými problémy za ním lidé pro radu chodí. Jsou často úplně na dně, bez finančních prostředků, majetek mají zabavený exekutory. Děti se soudí s vlastními rodiči o výživné. Důchodce s cukrovkou nemá ani na stravu, natož na léky. I tento senior má problém s exekutory. Fikce? Kdepak. To je realita. A bude hůř. Lidí s podobnými problémy prý přibývá.

Právník raději nechal seniora krást a říká: Lidé jsou zbídačení. V tomhle žít nechci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Jana Rytíře nejvíc trápí lidé, kteří za ním chodí s exekučními výměry. Poslední případ, který řešil, se týká člověka, proti kterému je vedena exekuce kvůli 78 korunám úroku z prodlení z již zaplacené pohledávky, přičemž celkový jeho dluh se vyšplhal na 18 877 korun.

Lidé jsou na dně

„Lidé jsou dnes společností zatlačeni na samé dno,“ tvrdí právník a redakci popisuje další zoufalý příběh jednoho ze svých klientů. „Přišel za mnou pán a řekl, že je těžký cukrovkář a nemá peníze na jídlo, ani na léky. Jeho důchod mu stačí jen na zaplacení nájmu za jednopokojový byt. Tento člověk má bohužel exekuci. Zeptal se mě, co má dělat, že musí krást, aby přežil, že by ho nikdy nenapadlo, že bude existenčně donucený porušovat zákony? A já mu říkám, když už musíte krást, tak proboha kraďte tak, aby toho nebylo za pět tisíc. Co mu mám říct? Poradit mu, aby umřel hladem? Jeho dilema je bydlet pod mostem nebo zemřít doma a krást. To je zoufalství,“ řekl redakci Jan Rytíř.

A pokračuje: „Snaží se nespadnout na úplné dno. Bohužel je sám, nemá si kde pomoct. Prý funguje tak, že když mu paní doktorka předepíše léky, nemá na ně peníze, tak čeká a když cítí, že je mu hrozně zle, tak někoho požádá, aby mu zavolal sanitku, spadne na zem, nechá se odvést do nemocnice, tam se nechá ošetřit a zase až dosáhne hranice krize, na kterou nemáme řešení, spadne a nechá si zavolat sanitku, v nemocnici ho musí ošetřit, samozřejmě nic nezaplatí, protože nemá z čeho. Tato společnost ho vyhnala na periferii,“ vysvětluje právník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…