Schwarzenberg: Hanáková velmi trpěla...

13.06.2013 8:10 | Zprávy

V úterý odpoledne, po schůzce ministryně kultury Aleny Hanákové s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a přidruženého starostenského hnutí Petrem Gazdíkem, bylo jasno. Na konci července Hanáková opustí ministerstvo a stane se tak již třináctým ministrem, který z Nečasova kabinetu odešel. Nahradit by ji měl nejspíš klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč.

Schwarzenberg: Hanáková velmi trpěla...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

„V této chvíli necítím dostatečnou podporu ze strany Karla Schwarzenberga a Petra Gazdíka, v jejichž rukou post ministra tohoto resortu leží, rozhodla jsem se proto k 30. červnu na svoji funkci rezignovat,“ uvedla po schůzce na improvizovaném brífinku ministryně.

Pak se podle deníku Právo pochválila, že ve funkci dosáhla řady úspěchů, načež jmenovala majetkové vyrovnání státu s církvemi a zákon o podpoře kinematografie.

„Paní ministryně dosáhla docela mnoho ve své práci, ale bohužel byla veřejností podceňována, pročež tím velmi trpěla,“ uvedl po schůzce Karel Schwarzenberg. Petr Gazdík ji v rozhovoru pro Právo pochválil, že „věcné důvody vyřešila“, ale nedokázala si prý získat širší podporu kulturní veřejnosti, která je pro ministra velmi důležitá.

Jako jejího nástupce prý favorizuje Jiřího Hlaváče, klarinetistu a bývalého děkana Hudební fakulty AMU. „Jak jsem ho měl možnost poznat, je to velmi šarmantní člověk a džentlmen,“ uvedl Gazdík. Kromě něj jsou však prý tři další kandidáti, a to senátor Jiří Šesták, poslanec Stanislav Polčák (o němž se ozývaly hlasy, že ministerstvo reálně řídil už za Hanákové) a bývalý rektor AMU a rovněž ředitel České televize Ivo Mathé, o němž se mluvilo už v minulosti. Gazdík však na rovinu prohlásil, že tehdy byl kandidátem Karla Schwarzenberga a Starosty, jímž resort náleží, svým chováním zklamal.

Hanáková ve funkci často čelila posměchu za svou neobratnou komunikaci, legendárním se v tomto směru stalo její televizní vystoupení, ve kterém během několika minut téměř dvacetkrát zopakovala, že kritizované odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého nastalo proto, že na první scéně byly „špatně nastavené procesy“. Tuto epizodu ministryně připomněla i nyní, když svému nástupci popřála „méně procesů“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…