„Ústava nepředpokládá, že by mandát poslance zaniknul jinak, než je taxativně uvedeno v článku 25. Ústava tady má mezeru,“ řekla České televizi bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.
„Pochybuji, že by rozhodnutím obecného soudu mohl být poslanec zbaven mandátu,“ neskrývá rozpaky ústavní právník Václav Pavlíček.
Podle dalšího ústavního právníka Jana Kysely je tento trest neobvyklý: „Byl bych si myslel, že zakázat výkon nějaké funkce je možné spíše v jiných oblastech, než je poslanecký mandát," sdělil Týdnu. Není prý možné, aby Škárkovi zanikl jeho současný mandát. „Pokud jde o jeho stávající mandát, tak ten zaniknout nemůže, protože výkon trestu není zákonnou překážkou pro jeho výkon a výrokem soudu nelze zákon rozšířit," míní Kysela.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová sdělila, že podá návrh na změnu Ústavy. Podle svého tiskového prohlášení navrhne rozšíření podmínek zániku poslaneckého mandátu. Je však otázkou, zda by bylo možné uplatnit tato nová pravidla už v případě Jaroslava Škárky. Názory ústavních právníků naznačují, že spíše nikoliv.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav