„Ani v České republice se zcela vyloučit podobné útoky, jaké se přihodily ve Francii, nedají. Ovšem politické násilí u nás je něčím naprosto mimořádným – i proto, že se dá předpokládat, že v naší zemi nežijí lidé, a to ani z řad muslimů, kteří by typologicky měli stejný profil jako útočníci ve Francii – tak jak se o něm postupně dozvídáme z otevřených zdrojů,“ řekl pro ParlamentníListy.cz odborník na strategii a bezpečnostní politiku Jan Ludvík ze Střediska bezpečnostní politiky.
Otázka, do jaké míry hrozí nebezpečí i v Česku, leží na srdci v posledních hodinách asi mnohým. Jak asi již celý svět zaznamenal, ve středu si dvanáct mrtvých vyžádala střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo. Útočníci do sídla časopisu, který se proslavil karikaturami proroka Mohameda, vpadli vyzbrojení kalašnikovy. Představuje to nejhorší teroristický útok ve Francii za desítky let. A jak se ukazuje, dramatické chvíle pokračují i ve čtvrtek.
Čelíme výjimečnému riziku – to je třeba Francouzům říci, prohlašuje ministr vnitra
„Musíme Francouzům říci pravdu: Čelíme výjimečnému riziku, násilí může přijít každým okamžikem. Veškeré státní orgány, ve spojení s ostatními evropskými zeměmi, jsou mobilizovány, aby zajistily bezpečnost Francouzů,“ prohlásil v rádiu Europe 1 ministr vnitra Bernard Cazeneuve s tím, že jsme konfrontováni s vyšetřováním, jehož rozměry nemají obdoby. V současnosti je proto ve Francii mobilizováno 88 tisíc policistů, aby hlídali školy, náboženské objekty či velké obchody.
Podle Jana Ludvíka samozřejmě jistá míra rizika, že by se něco podobného mohlo stát, existuje vždy a všude – Českou republiku nevyjímaje. Zcela zabránit tomu, aby se něco podobného stalo, je však nemožné. „I kdyby se udělala jakákoli opatření, útočníci jsou většinou, zvlášť jde-li o plánovaný útok, schopni vzápětí najít jiné, alternativní řešení, kterým svého cíle dosáhnou. Musím připomenout, že teroristům jde většinou takovým činem hlavně o vyvolání paniky a strachu mezi občany – proto bývají jejich činy namířeny na širší veřejnost. Případné oběti jsou pak prostředkem takovýchto radikálů, který jim umožňuje získat pozornost,“ shrnul dál specialista na bezpečnost a strategii fakta.
Útoky pokračují...?
A hrůzná realita, které je nejen Francie přímým svědkem, mu dává za pravdu. Ve čtvrtek kolem osmé hodiny ráno na jižním předměstí Paříže, v Montrouge, došlo ke střelbě na policisty. Byla mezi nimi i policistka, která zraněním po pár hodinách podlehla. Incident se vyšetřuje, oficiálně zatím prý není jasné, nakolik souvisí se středeční popravou v redakci satirického magazínu. Agentury však přinesly informaci, že se střílelo ze samopalu Heckler & Koch MP5, zatímco středeční střelci měli kalašnikovy. Obdobně jako včerejší teroristé i tento útočník (měl být pouze jeden) ukradl prý auto a dal se na útěk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová