To je prý Roman Janoušek: Ve škole nic moc, ale večírky "uměl" už na střední

12.04.2012 8:41 | Zprávy

Známý pražský kmotr a lobbista Roman Janoušek byl v mládí nadaným sportovcem. Tenisu se prý věnoval tak vášnivě, že zapomínal na svoje školní povinnosti a hned v prvním ročníku měl se studiem značné problémy.

To je prý Roman Janoušek: Ve škole nic moc, ale večírky "uměl" už na střední
Foto: repro TV Prima
Popisek: Roman Janoušek po svém zadržení za jízdu v opilosti

Píše o tom ve svém článku redaktorka deníku MF Dnes Ivana Karásková. Středoškolská studia začal Janoušek na pražském gymnáziu Budějovická a po roce přestoupil na gymnázium Elišky Krásnohorské v Ohradní ulici. MF Dnes píše, že spolužáci si Janouška pamatují jako ne příliš aktivního kolegu, ale spíš jako člověka, který se choval "jako frajírek". Profesoři si na středoškoláka Janouška vůbec nepamatují. Zástupkyně šéfa gymnázia v Ohradní tvrdí, že je to asi tím, že při studiu "nevynikal, ani nepropadal".

Bývalému řediteli ale Janoušek utkvěl v paměti dokonalou organizací maturitního večírku. "Užasl jsem, jak brilantně zorganizoval maturitní večírek. Počínaje přivítáním hostů až do vyúčtování měl všechno perfektně pod kontrolou," řekl MF Dnes exšéf gymnázia.

Specialista na narkomany

Deník spekuluje o tom, že možná právě při této akci Mazánek odhalil svoje schopnosti. První síť kontaktů si prý začal budovat jako čísník, v prostředí veksláků z Václavského náměstí. Po listopadu 1989 stál u zrodu společnosti Medea Kultur. Její specialitou bylo pořádání protidrogových přednášek v kině Blaník a slušně prosperovala.

K navázání úzkých kontaktů s Pavlem Bémem zřejmě došlo právě v tomto období. Psychiatr totiž na besedách přednášel a v té době řídil protidrogovou komisi Úřadu vlády ČR.

Diplomovou práci odnesla velká voda

Roman Janoušek podle MF Dnes v roce 1996 začal studovat Právnickou fakultu University Karlovy v Praze a úspěšně studium dokončil. Bohužel si dnes nelze přečíst jeho diplomovou práci, neboť při povodních v roce 2002 zmizela v kalných vodách rozběsněné Vltavy. Velká voda tehdy tehdy z vysoké školy pozřela více než sto tisíc publikací a svazků.

Mazánek si pozvolna vybudoval silnou pozici v útrobách pražského magistrátu a podle MF Dnes se stal "šedou eminencí", bez které se v hlavním městě nepostaví jediná budova.

Janoušek dostal věznici na Pankráci

Policie několikrát zkoumala Janouškovy podnikatelské aktivity, ale prý nenašla nic, co by bylo v rozporu se zákonem. Exprimátor Pavel Bém si vzájemnou spolupráci pochvaloval. V jednom z rozhovorů pro MF Dnes v roce 2008 prohlásil, že lobbista má "zdravý selský rozum" a věci vidí z jiné perspektivy. Podle deníku Bém daroval Mazánkovi k čtyřicátým narozeninám kuriozitu: dort ve tvaru Pankrácké věznice.

Mocný lobbista prý není nijak složitou osobností. Nesporný talent podle MF Dnes používá pouze ke svému osobnímu prospěchu a k získání finančních prostředků. Ty jsou pro něj modlou. Nemá zájem dostat se do významných funkcí. Tím se liší od Béma.

Janoušek si buduje realitní impérium v městské části Praha 4. Právě zde, nedaleko od Podolské vodárny, si postavil svoji mohutnou vilu. Někteří místní obyvatelé, které deník oslovil, lobbistovi nemůžou přijít na jméno. Janoušek prý v okolí skupuje domy za stovky milionů korun. Když bez povolení jeden dům zvýšil o patro, postavila se proti tomu celá ulice. Lidé ovšem prý nezmohli nic. Stavební úřad Prahy 4 totiž Mazánkovi vyšel ve všem vstříc.

Na Janouškově parcele si postavilo luxusní dům Janouškovo dvojče - generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. "Byť jsou stavby zjevně z dílny jednoho architekta, každá vypadá trochu jinak. Například bazén má Dvořák úplně nahoře. Zhmotnělý projev arogance moci," píše MF Dnes.

Pomohl ženě do hrobu

Mazánkova bezohlednost se nejvíce v Podolí podepsala na starousedlících, kteří obývají vilu postavenou před desítkami let. Jeho vila jim dokonale zakryla výhled a tak se dnes dívají na zeď jeho domu. Janouškův soused v rozhovoru pro MF Dnes smutně konstatoval, že Mazánkova zeď "jeho matce pomohla do hrobu". V domě bydlel už jeho pradědeček.

Dítě z komunistické rodiny

Podle informací MF Dnes pochází Janoušek z komunistické rodiny, která disponovala vazbami až na nejvyšší představitele komunistického režimu. Svědčí o tom i přítomnost bývalého tajemníka městského výboru KSČ v Praze Miroslava Štěpána, který se minulý rok na podzim zúčastnil Beaujolais party, kterou Mazánek uspořádal ve Žlutých lázních.

MF Dnes píše, že Janoušek je zvyklý "hladce odstraňovat svoje problémy". Při řešení následků autonehody, kterou způsobil v březnu, nepochybně použije rozsáhlé kontakty, které představují jeho nejsilnější zbraň. "Vyšetřování Janouškovy nehody proto bude zajímavou zprávou o úrovni české demokracie a spravedlnosti," uzavírá svůj článek redaktorka MF Dnes Ivana Karasková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bob

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…