V Česku přibylo dolarových milionářů. Přesypaly se k nim peníze od rostoucí skupiny chudých?

17.10.2014 14:00 | Zprávy

V Česku totiž vloni vzrostl počet dolarových milionářů o téměř osm procent. Na rekordních 19 400 lidí. Tato zpráva má bohužel ale i druhou stranu, a ta rozhodně k těm pozitivním nepatří. Zatímco totiž přibývá boháčů, raketově přibývá i těch nejchudších či lidí pohybujících se na pokraji bídy. Těch je zhruba milion a půl.

V Česku přibylo dolarových milionářů. Přesypaly se k nim peníze od rostoucí skupiny chudých?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec, ilustrační foto

Mimo jiné tuto rovnici sestavil a okomentoval na sociální síti poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. „Tak vidíme, že čtvrt století od listopadu 1989 nese své výsledky. To je ta cena svobody ...?“ ptá se.

Logicky totiž vyplývá z obou čísel to, že aby jedna skupina mohla bohatnout, musí se ožebračit ta druhá – a početnější. Nutno dodat, že nikdy v historii to nevedlo časem k dobrým koncům.

Ovšem v rámci objektivity je nutné uvést to, že nejde pouze o specifikum naší země. Trend pokračuje i ve světě v podobném duchu. Celosvětový růst počtu těch nejbohatších dosáhl úrovně téměř 15 procent. Globální počet dolarových milionářů je tak nyní zhruba 13,7 milionů. Tato čísla vyplynula aktuálně ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management. Ukazuje se taktéž, že největší koncentraci lidí, jejichž majetek přesahuje hodnotu jednoho milionu dolarů (zhruba 21,5 milionu korun), vykazuje Severní Amerika. Stále víc se na ni ale dotahuje Asie.

Dolarových milionářů je stále víc, jenomže...

Aktuální statistika ze světa bohatých ukazuje též to, že hodnota majetku dolarových milionářů se celosvětově zvýšila o 14 procent na rekordních 52,6 bilionu dolarů. Stojí za tím hlavně zlepšení ekonomiky a růst akciových trhů. Nárůst počtu milionářů přitom zaznamenaly všechny regiony světa. Rozdíl počtu nejbohatších mezi Severní Amerikou a v pořadí druhou Asií se ale rychle zmenšuje – podle zmiňované zprávy činí rozdíl nyní méně než 10 000 lidí.

Aktuální nárůst počtu dolarových milionářů ve světě?

Severní Amerika 16 % (4,33 milionu)
Asie 17 % (4,32 milionu)
Evropa 12 % (3,83 milionu)
Latinská Amerika 4 % (0,5 milionu)   (Zdroj: ČTK)

A jak se k těmto číslům došlo? Během studie se sbíraly informace od 4 400 respondentů z celého světa. Vyplynulo z nich, že se dolaroví milionáři loni začali více zaměřovat na investice, přičemž více než třetinu majetku uchovávají mimo svůj domovský region (rok předtím šlo pouze o čtvrtinu). Na vysoké úrovni stále zůstává podíl bohatství držený v hotovosti (27 %).

Gates má majetek v takové výši, jako je dluh České republiky

Zaměříme-li se konkrétněji na to, kdo se pod čísly skrývá, není asi překvapením, že nejbohatším Američanem nadále zůstává zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Jeho čisté jmění se oproti loňskému roku zvýšilo o devět miliard - na 81 miliard dolarů (1,76 bilionu korun).  To je – jen pro zajímavost - majetek ve zhruba stejné hodnotě, jakou má celý státní dluh České republiky. Prvenství Billa Gatese v žebříčku 400 nejbohatších lidí ve Spojených státech, který každoročně sestavuje časopis Forbes, je přitom neměnné již 21 let v řadě. Nutno doplnit, že příznivci konspiračních teorií (mezi nimi například Michael Morris) poukazují na to, že v těchto oficiálních žebříčcích ve skutečnosti nefigurují vůbec osobnosti s vůbec největším majetkem na světě - a že právě oni prý zůstávají se  svými jmény a podobou veřejnosti důkladně ukryti. V duchu konspiračních teorií je třeba dodat, že přitom právě oni to mají být, kdo ovlivňuje chod světa z pozadí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…