První polistopadový prezident Václav Havel kdysi prohlásil, že v zemi panuje „blbá nálada". Tento stav však trvá již relativně dlouho a vinu na tom mezi jiným nesou politici, s korupčními kauzami se totiž roztrhl pytel a řada zákonodárců, ať už pochází z levé, či pravé strany politického spektra, má svého kostlivce ve skříni. Zatím posledním případem byl soud s poslancem Vítem Bártou. Jak s touto blbou náladou zatočit? O tom informuje server idnes.cz.
Rozkrývání kauz je vítězstvím dobra
"S blbou náladou se dá zatočit. Člověk ale musí mít další podněty a zdroje, jež přinášejí velké množství drobných radostí. A ty přetlačí ty špatné," hledá lék na frustraci sociolog Jan Herzmann. Podle něj by se tedy měli lidé snažit co nejčastěji scházet s přáteli, ale také se sousedy. Psycholog Slavomír Hubálek k tomu dodává, že korupční kauzy sice mohou působit odpudivě, ale třeba vědět, že rozkrytí každého takového případu dokazuje, že dobro vítězí.
Dobrých zpráv přitom také není právě málo, jen je těžko najdeme na předních stránkách novin, protože dobré zprávy nepoutají tolik pozornosti, jako zprávy negativní. Není to však jen vinou novinářů. Farář Miroslav Cúth prohlašuje, že zlo na sebe odedávna umí hlasitě upozornit, zatímco po dobru je třeba pátrat nebo je jeho přirozeností chovat se skromně.
"Zlo samo o sobě dělá rámus, dobro je skromnější a ze své podstaty na sebe neupozorňuje. To je zkušenost získávaná po staletí. Je na nás si jí všimnout," říká kněz.
Sluší se dodat, že české hospodářství funguje a nezaměstnanost klesla. A obdobných zpráv by se jistě našlo ještě více.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp