Věděl o Bémovi s Janouškem prezident Klaus? Odpovězte, řediteli

27.03.2012 14:46 | Zprávy

Věděl o tom Hrad? Jedna ze zásadních otázek, jež může objasnit, které státní instituce věděly o propojení byznysu a politiky regulérně doloženému na telefonních odposleších lobbisty Romana Janouška a někdejšího primátora Pavla Béma. Otázka dnes nepochybně zazní na zasedání komise pro kontrolu BIS, kde se bude zpovídat ředitel kontrarozvědky Jiří Lang.

Věděl o Bémovi s Janouškem prezident Klaus? Odpovězte, řediteli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus na CEPu

Přestože BIS opírá, že by byla za únik odposlechu do médií zodpovědná, je velmi nepravděpodobné, že by informaci o obsahu odposlechů v přepsané formě vládě, potažmo prezidentovi nepředala. BIS totiž opakovaně ve svých výročních zprávách varuje před propojením lobbistů a politiků.

Tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) opakovaně popírá, že by příslušnou utajenou informací o odposleších Béma s Janouškem z roku 2007 disponoval. Civilní kontrarozvědka nemůže ze zákona uvést, jakou konkrétní informaci na Úřad vlády, respektive na Pražský Hrad posílala. „Tyto zprávy jsou doručovány prostřednictvím kurýra, mohu jen sdělit, že v roce 2007 se členům vlády a prezidentu republiky odeslalo téměř 350 zpráv v různém režimu utajení. Co šlo kam, sdělit nemohu,“ vysvětluje tiskový mluvčí BIS Jan Šubrt. Teoreticky tedy onou zprávou mohl disponovat také prezident republiky Václav Klaus, jelikož BIS nemůže ze zákona zveřejnit rozdělovník.

Právě ten bude hlavním předmětem dnešního „grilování“ šéfa služby Jiřího Langa. „Je to jedna ze zásadních otázek, kterou budeme klást řediteli tajné služby, on nám však podle výkladu zákona na ni nemusí odpovědět. Chápu, že veřejnost chce znát odpověď. Komise pro kontrolu BIS je v tomto duchu bezradná,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz její člen František Bublan (ČSSD). Bublan dále uvedl, že v minulosti, žádala komise konkrétní rozdělovníky tajných zpráv po premiérovi, ten však odmítl tuto informaci předat. V podstatě žádné pravomoci nemá komise pro kontrolu BIS k osobě bývalého premiéra Topolánka Její členové jej mohou pouze vyzvat a čekat, zda bude ochotný komunikovat.  "Záleží na něm, jestli nám bude vypovídat, nebo nebude, to je skutečně jeho libovůle, protože ze zákona on nám nemusí dávat tyto informace," dokončuje Bublan.

Člen komise David Vodrážka (ODS) stejně jako jeho stranický kolega Pavel Staněk nechtějí nic avizovat dopředu. "Otázku položím pouze panu Langovi," odpověděl stroze Vodrážka. Poslanec VV David Kádner, shodou okolností bývalý zaměstnanec ABL, na sms redakce neodpověděl. Jednání začíná dnes ve tři hodiny odpoledne.

Nemusí odpovídat, byla tajná

Tiskový mluvčí prezidenta Radim Ochvat na dotaz redakce, zda prezident tuto tajnou zprávu od BIS dostal, neodpověděl. Sám Klaus se k celé věci vyjádřil v pondělí na pražském  Autoklubu  obecně: „Nechápu, jak je možné, aby se mezi bezpečnostními složkami, politiky a novináři několik let pohybovaly takové osobní věci, jako jsou odposlechy telefonů," konstatoval a odposlechy označil za věc, která ničí demokracii. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…