„Zloději se stavějí do čela antizlodějských hnutí, aby mohli dál nerušeně krást. Zneužívání politické moci k soukromému obohacování má na společnost naprosto destruktivní vliv,“ to a mnoho dalších negativ šířících se mezi Čechy připomíná Reflex. A v rámci výkřiku Zachraňte demokracii vytvořil manifest skládající se ze sedmi níže uvedených bodů:
Jako první bod v něm je uvedena rada: Vypořádat se s gaunery. Vysvětlena je následovně tak, že korupčníci vydávající se za lobbisty patří před soud. A tunelování veřejných zdrojů je nutné co nejrychleji vyšetřit a potrestat.
Bodem číslo dvě je doporučení dezinfikovat vládu. To v překladu znamená, že z vedení ministerstev musí okamžitě odejít lidé napojeni na klientelistický systém. V následujícím bodě – číslo tři – pak Reflex radí: Nastolte konečně princip spravedlnosti pro všechny. Jak? Tím, že se provedou rázná opatření ke zvýšení důvěryhodnosti policie, státních zastupitelství a soudů.
I další, již čtvrtý bod, zní revolučně. Říká totiž: Očistěte politické strany. Představa uskutečnění tkví v tom, že demokratické parlamentní politické strany musí svolat mimořádné volební sjezdy a zvolit nové vedení.
Změnit systém financování politických stran je bodem ke změně k lepšímu již v pořadí pátým. Konstatuje, že rozkrádání státu je důsledkem vysokých výdajů politických stran na volební kampaně. A proto je třeba zákonem stanovit výdajový strop.
Poslední dva body zmiňovaného navrhovaného manifestu pak říkají: Nepřipusťte zadlužování. A Věcem veřejným doporučují se rozpustit.
Přebujelý sociální stát totiž prý zkrachoval. A tak je do ústavy nutné zavést limit na sociální výdaje a uzákonit vyrovnaný rozpočet. A jelikož i řadoví členové tohoto spolku (míněno VV) si musí přiznat, že naletěli na podvodný podnikatelský projekt, měli by sami iniciovat zrušení této strany.
Komentáře osobností: Evropa špatně zvládá svůj blahobyt?
Body, které by mohly podle Reflexu spasit Česko, pak velmi zajímavě komentuje osm osobností politického a veřejného života. „Evropa má jediný vážný problém: špatně zvládá svůj blahobyt,“ uvádí ve svém komentáři například dramatik a novinář Karel Steigerwald. Podle člena NERVU (Národní ekonomické rady vlády) Pavla Kohouta je zase mimo jiné hlavním českým problémem dysfunkční poliitcký systém, jelikož ústavu prý podle něj napsali podprůměrní právníci.
K pojmenování takzvané “blbé nálady s číslem 2“ pak přidává zmiňovaný týdeník výraz: Země bez naděje.
„Evropa se svými vysokými mzdami, šestitýdenními prázdninami, nízkou porodností a velkým přerozdělováním přestává stačit s dechem. A to se už mnoho let projevuje nižšími příjmy, deficitním financováním státního rozpočtu a životem na dluh. Když se k tomu v létě 2008 přidala v nejvlivnějších západních zemích finanční krize bankovního sektoru, bylo na depresi zaděláno. A zatímco Spojené státy řešily celou situaci ostrým řezem, Evropa už několik let tlačí své problémy před sebou,“ připomíná mezi důvody vedoucími ke skepsi autor článku Bohumil Pečinka.
Problémy tlačené před námi jsou podhoubím pro nárůst protestních hnutí
Velmi reálně však i dále popisuje nálady, jež začaly masově ovládat Česko. A konstatuje, že společným rysem oslabování tradičních politických institucí je nástup nových protestních hnutí jako reakce na éru, pro niž je opravdu typická ztráta nějaké naděje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová