MMR zadalo veřejnou zakázku za 50 milionů Kč na úpravu NENu společnosti Dezadata Group, majetkově i personálně propojenou s firmou TESCO SW, která je výrobcem tohoto kontroverzního systému, přestože mu bylo v minulosti opakovaně vytýkáno, že s TESCO SW uzavírá smlouvy vysoutěžené netransparentně. Firma TESCO SW Josefa Tesaříka je nechvalně známá z kauzy „brutálního úniku informací“. Inspekce GIBS prověřovala, zda nedostala varování před policejní razií z blízkého okolí policejního prezidenta. Dle citovaného rozhodnutí antimonopolního úřadu však MMR znemožnilo upravit NEN jiným společnostem a zadalo tuto úpravu předem vybranému subjektu za cenu více než trojnásobně vyšší, než předpokládalo v zadávacích podmínkách. NEN je internetová aplikace, ve které by státní instituce měly zadávat veřejné zakázky. V zásadě ji nikdo nevyužívá, přestože stála státní rozpočet více než 700 milionů korun.
Ministryně Šlechtová se však i přes antimonopolním úřadem zjištěná pochybení snaží stůj co stůj nechat vybranou firmu tuto zakázku co nejrychleji dokončit a také ji zaplatit. Pokutu a zákaz prací na úpravách bagatelizuje a v médiích argumentuje tím, že se jedná pouze o problém protichůdných znaleckých posudků či konkurenční boj firem, které provozují komerční nástroje na zadávání veřejných zakázek. Nutno podotknout, že komerční provozovatelé nikdy nemohou být v konkurenčním postavení oproti MMR, pokud tedy MMR není softwarehouse. Tyto společnosti vyvinuly své elektronické nástroje v období, kdy MMR utrácelo stovky milionů za vývoj systému, který nebylo schopno uvést v život. Na rozdíl od NENu jsou tyto komerční nástroje nejen široce využívány veřejnými zadavateli, ale také jsou již v tuto chvíli v souladu s platnou legislativou a na tento soulad jsou plně certifikovány.
Paní ministryně by si měla v první řadě uvědomit, že bez zmíněných komerčních nástrojů by byla elektronizace zadávání veřejných zakázek v této zemi v plenkách a ČR by nebyla ani schopna naplnit požadavky Evropské unie na povinnou elektronizaci, která nás čeká již příští rok.
Přestože rozhodnutí antimonopolního úřadu není pravomocné a MMR proti němu může podat rozklad, který má odkladný účinek, překvapuje mě postoj ministryně Šlechtové, která místo toho, aby vzhledem k vážnosti nalezených pochybení plnění veřejné zakázky pozastavila a vše prošetřila, tak dle svých vlastních slov práce na tomto projektu podpoří a urychlí tak, aby vybraná firma dostala zaplaceno dříve, než rozhodnutí antimonopolního úřadu nabude právní moci. O to méně mám pro takový šlendrián pochopení, když ho provádí samo Ministerstvo pro místní rozvoj, které je gestorem zákona o zadávání veřejných zakázek a mělo by jít všem příkladem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV