Ústecký kraj eviduje 30 573 uchazečů o zaměstnání. Volných míst je 15 054, míra nezaměstnanosti činí 5,5 procenta. Dlouhodobě nezaměstnaní mají z velké části vzdělání základní, praktickou školu nebo jsou zcela bez vzdělání.
Úřad práce pak takzvanými pobídkami podporuje obory, jako jsou zedníci, tesaři, pokrývači, dokončovací práce ve stavebnictví, dále pak klempíři, opravy vozidel, kadeřnice, masérky, pedikúra, kosmetika, údržba nemovitostí, zahradnictví, rybářství, lesnictví nebo myslivost.
„To jsou však profese, kde je třeba odborného vzdělání v oboru. Je tedy zcela zřejmé, že lidé, kteří mají jen základní, nebo dokonce vůbec žádné vzdělání, práci nalézt rozhodně nemohou a bude třeba činit speciální opatření, aby se i oni zapojili do pracovního procesu, nepracovali takzvaně ‚na černo‘, a ještě pobírali štědré dávky,“ říká rezolutně Ivana Šťastná, podle které by veřejnost měla vědět, „kolik nás, daňové poplatníky, stojí nechuť některých lidí pracovat“.
Na chvostu. Vzdáleni
Zatímco v celé republice činila míra nezaměstnanosti ke konci července 3,7 procenta, v Ústeckém kraji pak o 1,8 procenta více, tedy zmíněných 5,5 %. Moravskoslezský kraj je na tom s rovnými pěti procenty shodně jako Karlovarský kraj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš