,,A inflace odejde tak rychle, jako přišla.” To vážně padlo. Elektřina, nafta, plyn: K nevíře

09.06.2022 4:40 | Rozhovor

Jednotný tarif za elektřinu v ceně 3,24 Kč za kWh pro domácnosti, průmysl a zemědělství. Ten zahrne náklady na výrobu elektřiny, všechny daně a poplatky a dokonce 100% zisk pro výrobce. K tomu došel energetický expert Ivan Noveský, který ale dodává: Fialova vláda musí chtít. A pokud se to ČEZu a dalším nebude líbit, lze jako v jiných zemích pohrozit 50% zdaněním. Noveský dále navrhuje maximální cenu za pohonné hmoty 35,- Kč/litr. A přímé dodávky plynu. „Je to jednoduché, stačí chtít,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

,,A inflace odejde tak rychle, jako přišla.” To vážně padlo. Elektřina, nafta, plyn: K nevíře
Foto: Depositphotos.com
Popisek: Elektrický prodlužovací kabel - ilustrační foto

Zajistí česká vláda českým občanům českou elektřinu za české ceny? Podle experta na energetiku Ivana Noveského to v praxi není problém a ještě lze ušetřit 21,5 mld. Kč. Podle Noveského stačí vůle ze strany vlády Petra Fialy, jinak český stát nesvazují žádná nařízení ani závazky. 

„Čistá výroba elektřiny v loňském roce v České republice z jaderných a parních elektráren ve výši 64,1 TWh byla větší než 56,1 TWh, což byla čistá celková spotřeba všech českých domácností, průmyslu a zemědělství. Těch 56,1 TWh vyrobených v českých elektrárnách českými lidmi za české náklady by se také mělo prodávat za české ceny. 

A pokud započítáme do výrobní ceny silové elektřiny i emisní povolenky a 100 % zisk výrobce, pak se těch 56,1 TWh pro tuzemskou spotřebu domácností, služeb, průmyslových, výrobních a všech dalších odvětví vyrobilo za 65,93 miliardy Kč. V cenách nejsou započteny zbylé parní elektrárny, vodní elektrárny, přečerpávací elektrárny, solární elektrárny a další obnovitelné zdroje. Nejsou tam také započteny plynové elektrárny, protože v Čechách, na rozdíl od Německa, nejsou pro výrobu elektřiny podstatné,” vysvětluje Noveský.

Náklad výrobců, tedy především společnosti ČEZ, na jednu kWh na tuzemskou spotřebu by na základě jeho výpočtů činil maximálně 1,18 Kč. „Tím jsme se paradoxně dostali na stejné číslo, ke kterému se dobrali na Slovensku v návrhu zákona, kde vláda vypočetla cenu 1,04 Kč za jednu kWh.“ 

Noveský dále pokračuje ve výpočtu: „Přidáme-li k ceně silové elektřiny poplatky za distribuci, poplatek za obnovitelné zdroje, poplatek za OTE (operátor trhu s elektřinou, pozn. red.) a další poplatky a daně v souhrnné výši 1,495 Kč za kWh, což je víc než stojí výroba elektřiny vč. 100% zisku, pak vychází jednotná koncová cena pro všechny české domácnosti, průmysl a zemědělství vč. DPH 3,24 Kč za kWh. Tento jednotný tarif by zajistil dlouhodobou předvídatelnost a řádné plánování investičních aktivit výrobců pomocí 100% zisku, a hlavně by zastavil energetickou krizi a pomohl k zastavení růstu inflace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…