„Šílenci z Evropy vymysleli zase něco nového. Že místo normálních potravin budeme jíst hmyz. Představte si! Hmyz přidaný na seznam schválených evropských potravin má nahradit maso. Podle studií budí odpor. To jsem ještě neviděl. Takže tady je nějakej... larvy potemníka moučného, to by se mělo dávat do potravin a dokonce není ani povinnost to označit. Viděl jsem reportáž na Nově, dali to lidem sníst, no ale potom, když jim řekli, co to je, tak se netvářili vůbec. A představte si, že jediná země, podle tý reportáže, která má zákon, aby lidi věděli, že takovéhle, nevím, jak to nazvat, takovéhle věci, které bych já v životě nedal do pusy, tam jsou, je Maďarsko. No zase ten Viktor, peklo,“ zmínil Babiš ve svém facebookovém příspěvku.
Reportáž TV Nova přinesla zprávu o hmyzím hamburgeru. Češi mají podle zpravodajství další prvenství v Evropě: V přepočtu na obyvatele sníme nejvíc jedlého hmyzu, loni jsme ho spořádali za 50 milionů korun. V Brně dokonce začali vyrábět hmyzí hamburger, který ochutnal reportér TV Nova Michal Borovský.
„Jsme první v Česku teďka, a dokonce jedni z prvních v Evropě, s tím, že vlastně tenhleten burger je unikátní v tom, že tam je třicetiprocentní podíl moučných červů, je tam vlastně spousta vitaminů, minerálů,“ uvedl autor prvního hmyzího hamburgeru Adam Dostál.
Reportér TV Nova následně ochutnal. „Hamburger je vynikající a já osobně bych vůbec nepoznal, z čeho je vyrobený. S plackou, která je vyrobena z červů, jsme vyšli na ochutnávku mezi lidi. Z čeho je vyrobená, jsme jim ale zatajili,“ uvedl Borovský. Lidé v anketě po ochutnání uváděli karbanátky, někdo hovořil o tom, že by to mohlo být něco vegetariánského, někdo hovořil o směsi.
Jak prase branku...
Když se pak ochutnávači dozvěděli, co jedli, zaznělo mimo jiné toto: „No, to jste spravili jak prase branku. Já s červama nekamarádím.“ „Je to velice dobrý.“ „Můžu to vrátit?“
A právě reportér TV Nova upozornil na to, že produkty z hmyzu, které najdete v českých supermarketech a prodejnách, zatím nemusejí být speciálně označeny. Například v Maďarsku povinnost výrobce informovat spotřebitele o tom, že ve výrobku jsou produkty z hmyzu, už platí.
K otázce hmyzu se v minulých dnech vyjadřoval také cestovatel Dan Přibáň. Přesedlal na jejich obhajobu, zejména na firmu, která se podnikáním v této oblasti živí. Požívání brouků totiž nechvalně proslavilo Světové ekonomické fórum a jeho zakladatel Klaus Schwab. Podle něho je potřeba k uživení všech lidí na planetě zemi, aby se do lidského jídelníčku zařadil hmyz. Argumentuje novými možnostmi chovu hmyzu, bohatostí takové stravy na protein, zdravotními benefity a také udržitelností.
Stejně jako další nápady z pera Klause Schwaba a Světového ekonomického fóra se i toto stalo terčem vtipů, ale také odporu z řad těch, kdo si myslí, že se jedná o další způsob, jak lidi zotročit a převychovat. Zvolání „Nežeru brouky!“ se ustálila jako jedna z frází odmítající výplody WEF. Dokonce si můžete i objednat mikiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.