,,Já viděl, jak to dopadá." Vystrčil na Tchaj-wan: Ve sněmovně zazněla hrozba

25.06.2020 13:47 | Zprávy

Poslanci se přeli o chystanou cestu na Tchaj-wan šéfa Senátu Miloše Vystrčila. Kauza budí emoce už měsíce, nyní doputovala na stůl i sněmovnímu zahraničnímu výboru. Podle místopředsedy výboru Jiřího Kobzy došlo na jednání k zásadnímu střetu a cesta ohrozí pracovní místa a české národní zájmy.

,,Já viděl, jak to dopadá." Vystrčil na Tchaj-wan: Ve sněmovně zazněla hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil a jeho potvrzená letošní pracovní cesta na Tchaj-wan stále zaměstnává politiky. Tentokrát se kontroverzní téma dostalo do programu poslanců zahraničního výboru. 

Tam došlo ke střetu. Ze strany zástupců ODS totiž byla snaha bod úplně vypustit z programu jednání. Poslanec Marek Benda to zdůvodňoval tím, že sněmovnímu orgánu nepřísluší hodnotit zahraniční cestu druhé parlamentní komory. Cesta prý neporušuje žádné smluvní dokumenty mezi Českou republikou a pevninskou Čínou. 

Snaha vypustit bod o Tchaj-wanu ale neprošla a poslanci se pustili do živé diskuse. Exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg z TOP 09 vystoupil se slovy, že šéf Senátu Vystrčil přece nejede na Tchaj-wan, aby ho uznal jako separátní stát. Dodal ovšem, že i za jeho ministrování uznával Černínský palác politiku jedné Číny, na což se aktuálně odvolávají kritici Vystrčilovy cesty.

Ze strany vládního tábora padaly připomínky, že zahraniční politiku státu má dělat jen vláda a nikdo jiný. Z opačné strany spektra naopak zněla chvála Tchaj-wanu a kritika Číny v tom, co všechno dělá špatně a jak vystupuje.

Místopředseda zahraničního výboru a poslanec za SPD Jiří Kobza prosazoval, že sněmovní výbor coby kontrola výkonné moci má povinnost se k záměru předsedy Senátu vyjádřit, když se to týká zahraniční politiky státu.

„Máme povinnost to řešit, když může dojít k ohrožení českých národních zájmů. Argumentoval jsem tím, že momentálně se náš rozpočet řítí do vysokých dluhů, všichni politici by měli být velice opatrní před čímkoli, co by mohlo ekonomicky poškodit naši zemi. Miloš Vystrčil neustále mluví o tom, že nemáme počítat groše a zachovávat principy. Já jsem argumentoval tím, že jsem velký ochránce lidských práv našich lidí a snažím se chránit jejich právo na práci a spokojený život,“ popsal Jiří Kobza průběh jednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…